Anasayfa » ZÜMRÜT,

ZÜMRÜT,

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Değerli taşlardan berilin, berrak yeşil renkli bir türüdür. Zümrüte bu rengi veren, eser miktarda içerdiği krom metalidir

 

Bu taşın kusursuz örnekleri çok pahalıdır; çünkü, başka mineral kınntılanyla karışmamış ya da hafif çatlakları olmayan zümrüt ender bulunur. Zümrüte dağlık bölgelerdeki ka-yaçlarda genellikle damarlar halinde ve başka minerallerle birlikte rastlanır.
Eski zamanlarda zümrüt Yukarı Mısır’dan çıkanhrdı. Kleopatra’nın taktığı değerli taşla-nn bu bölgeden geldiği sanılmaktadır. Son zamanlarda burada yalnızca düşük nitelikli taşlara rastlanmaktadır. SSCB’de Ural Dağla-n’nda, Avusturya’da Salzburg çevresindeki Alpler’de, Norveç’te, Avustralya’da, Yeni Güney Galler’de, Brezilya’da, Zimbabve’de, ABD’de Kuzey Carolina’da ve Güney Afrika’daki Transvaal’de de zümrüt bulunmaktadır.,/En iyi zümrüt Kolombiya’nın başkeııti Bogötâ yakmlanndan gelir. îspanyollar 16. yüzyılda Peru’yu ele geçirdiklerinde büyük miktarda zümrüte de el koymuş, arha bu taşlanıl nereden, gelmiş olduğunu hiçbir zaman keşfedememişlerdir.
. Çâglar boyunca,, zümrütün sara hastalığına
İşlenmiş zümrüt (solda) ve henüz yeni bulunmuş bir zümrüt (sağda).karşı koruyucu bir etkisinin olduğuna, nazarı önlediğine ve kötü ruhları kaçırdığına inanılmıştır.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.