Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ZÜMRÜT,

Değerli taşlardan berilin, berrak yeşil renkli bir türüdür. Zümrüte bu rengi veren, eser miktarda içerdiği krom metalidir

 

Bu taşın kusursuz örnekleri çok pahalıdır; çünkü, başka mineral kınntılanyla karışmamış ya da hafif çatlakları olmayan zümrüt ender bulunur. Zümrüte dağlık bölgelerdeki ka-yaçlarda genellikle damarlar halinde ve başka minerallerle birlikte rastlanır.
Eski zamanlarda zümrüt Yukarı Mısır’dan çıkanhrdı. Kleopatra’nın taktığı değerli taşla-nn bu bölgeden geldiği sanılmaktadır. Son zamanlarda burada yalnızca düşük nitelikli taşlara rastlanmaktadır. SSCB’de Ural Dağla-n’nda, Avusturya’da Salzburg çevresindeki Alpler’de, Norveç’te, Avustralya’da, Yeni Güney Galler’de, Brezilya’da, Zimbabve’de, ABD’de Kuzey Carolina’da ve Güney Afrika’daki Transvaal’de de zümrüt bulunmaktadır.,/En iyi zümrüt Kolombiya’nın başkeııti Bogötâ yakmlanndan gelir. îspanyollar 16. yüzyılda Peru’yu ele geçirdiklerinde büyük miktarda zümrüte de el koymuş, arha bu taşlanıl nereden, gelmiş olduğunu hiçbir zaman keşfedememişlerdir.
. Çâglar boyunca,, zümrütün sara hastalığına
İşlenmiş zümrüt (solda) ve henüz yeni bulunmuş bir zümrüt (sağda).karşı koruyucu bir etkisinin olduğuna, nazarı önlediğine ve kötü ruhları kaçırdığına inanılmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.