Zekeriya Öz ve Celal Kara Gürcistan’a gitmiş

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Zekeriya Öz ve Celal Kara Gürcistan’a gitmişzekeriya-oz-ve-celal-kara-gurcistan-a-gitmis-5933600

Cirit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakırköy 2. Ağır Ceza  Mahkemesinin de haklarında tutuklanma amaçlı yakalama kararı çıkardığı eski  savcılardan Öz ve Kara’nın Sarp Sınır Kapısı’ndan yurtdışına çıktıklarını ifade  etti.
  Vali Cirit, konuyla ilgili araştırmaların sürdüğünü de ifade etti.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu  (HSYK) kararnamesiyle görevden uzaklaştırılmalarına karar verilen eski savcılar  Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında, HSYK başmüfettişlerince  hazırlanan ve savcılığa sunulan soruşturma dosyasını değerlendirmişti. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner, şüphelilerin,  “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ile “Cebir, şiddet kullanarak Türkiye  Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasını kısmen veya  tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçlarını işlediklerine dair kuvvetli suç  şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin oluştuğunu, savcılarla ilgili  “örgüt kurma” suçlamalarının yer aldığını belirterek, gereğinin yapılması için  Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesinden bu kişilerin tutuklanma amacıyla  yakalanmalarına karar verilmesini talep etmişti.
Talepleri ve delilleri değerlendiren mahkeme de eski savcılar Öz, Kara  ve Yüzgeç ile ilgili tutuklanmaları amacıyla yakalama kararı çıkarılmasına  oybirliğiyle karar vermişti.

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.