Zararlı İçerikleri Uyarın İnternetten Kaldırsınlar

Zararlı İçerikleri Uyarın İnternetten Kaldırsınlarsunnet-bakimi

“Uyar-Kaldır” yöntemiyle internetten zararlı içerikler kaldırılıyor.

 

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), “Uyar-Kaldır” yöntemiyle internetten zararlı içerikleri kaldırıyor. Yapılan uyarılar­dan yola çıkılarak, 60 bin üzerinde zararlı içerik internetten kaldırıldı. İlk olarak “www. guvenliweb.org.tr” ve  org.tr” internet siteleri aracılığıyla kullanıcı­ları bilgilendiren TİB, kurduğu “www.ihbar- web.org.tr” adresi üzerinden de suç unsuru taşıyan içeriklere yönelik kullanıcı ihbarlarını değerlendirmeye aldı.

Yaklaşık 3,5 yıldan bu yana 250 binden fazla ihbar ve şikâyet alan TİB, söz konusu başvurular çerçevesinde ilk olarak şikâyete konu içeriklerle ilgili inceleme ve tespit yapıyor. Ardından yasalara aykırılık teşkil eden bölümlerin çıkarılması için ilgili inter­net sitesinin yönetim ve servis sağlayıcıları­na uyarıda bulunuyor. Bu yönteme teknik tabiriyle “Uyar-Kaldır” adı veriliyor.

؛yi Niyetli Görünen Siteler Kullanıcıları Dolandırıyor

İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen, Türkiye’de “iyi niyetli, bilgi vermek maksatlı görünen birçok internet sitesinin dolandırı­cılık amaçlı yayın yaptığına” işaret ederek, bu sitelerin kullanıcılar için önemli bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Kullanıcıların bu siteleri ziyaret ettiğinde çok sayıda istek dışı mesajla karşılaştığım ve bu sayede fark edilmeden yüklenen yazı­lımların bilgisayarları adeta “köle”* haline getirdiğini vurgulayan Şen, aynı yöntemle ele geçirilen yüz binlerce bilgisayarın yasa dışı işlemlerde kullanıldığını bildirdi.

Türkiye’de kullanıcıların çok büyük bir kısmının hala internet kafeler üzerinden sanal aleme eriştiğine işaret eden Şen, bu mekanların da güvenli internet erişimine sahip olmaları için Türkiye genelinde çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Çocukların algı düzeyinin belli bir yaşa kadar gelişmediğini ve bu nedenle internet ortamında bulunan çocukların tamamına yakınının kendilerine yönelik tehditlerin far­kına varmadığını anlatan Şen, kimi çocukla­rın da internette geçirdikleri zamanın farkına varamadıklarını vurguladı.

Şen, bu durumun çocukların ailesi ve sosyal çevresi ile iletişimini olumsuz yönde etkilediğini, hatta birçoğunun derslerini ve ödevlerini ihmal ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Asıl sorunlardan biri de çocukların in­ternet ortamında istismara maruz kalmaları. Son günlerde gazete sayfalarına yansıyan haberler ile bu konunun ne derece önemli olduğu gözler önüne seriliyor. Çocuklar internette, gerçek ile sanal kavramları birbi­rinden ayırt edemiyorlar. Kimi sohbet siteleri veya sosyal paylaşım ağlarında karşılarına çıkan kişilerin verdiği bilgilerin gerçek olup olmadığını sorgulamıyorlar.” AA

*Başkaları tarafından bilg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.