Zam pazarlığı sürüyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Zam pazarlığı sürüyor1

Zam pazarlığında yeni teklif
Kamu İşveren Heyeti, kamu görevlilerine 2016 için yüzde 4+4, 2017 için yüzde 3+3 olarak yaptığı zam önerisini, 2016 için yüzde 5+4, 2017 için ise yüzde 3+3 olarak revize etti.

Bu sene yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde KESK Başkanı Lami Özgen’le Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik arasındaki diyalog dikkat çekmişti. Özgen Bakan’a “Bu masadan kalkmak kamu emekçilerine hakarettir” demişti.

Hükümet geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada ise 2016’da yüzde 4+4, 2017’de yüzde 3+3 olarak zam teklifi yamıştı.

“KASA AÇILMIŞTIR, TEKLİFLER AÇILMIŞTIR”

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Memur Sen’in ayağa kalkarak gösterdiği bütünlüğü tüm kamu sendikalarının bu birlikteliği göstermesini istedim. Bizim muhatabımız Kamu İşveren Heyeti’dir. Tavrımızı ortak koymalıyız demiştik. Bugün iki konfederasyonumuzun önceki tutumlarını değiştirdi. Şuan itibariyle ara verdikten sonra yeni bir müzakere yapmayız çıkışımızdan sonra heyet masaya yeni bir teklifle gelmiştir. Kasa açılmıştır, teklifler açılmıştır. 2016 için 5+4, 2017 3+3 olarak ifade edilmiştir. Güzel ama yeterli değildir. Biz bu oranı kabul edemeyiz. Masaya sadece oransal zam için gelmedik. Bununla birlikte 241 tane hizmet teklifi var. Bunların bir an önce masaya teklif olarak getirilmesi gerekiyor. Açıklanan rakam içerisinde yeniden masanın kurulmasına kapının aralanması anlamına geliyor. 2017 için ki rakamları ise değerlendirmeye dahi gerek duymuyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: AjansHaber


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.