Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

YUNUS NADİ (1880-1945).

Tanınmış bir gazeteci olan Yunus Nadi Abalıoğlu, Fethiye’de (Muğla) doğdu. İstanbul’da Hukuk Mektebi’nde okurken gazeteciliğe başladı (1900). Ama ertesi yıl II. Abdülhamid yönetimine karşı gizli bir örgüt kurduğu savıyla tutuklandı ve üç yıl hapis cezasına çarptınla-rak Midilli Adası’na gönderildi. 1908’de II. Meşrutiyet’in ilanı üzerine İstanbul’a gelen Yunus Nadi, İttihat ve Terakki’ye katıldı ve yeniden gazeteciliğe başladı’ Bir süre İkdam ve Tasvir-i Efkâr gazetelerinde çahştıktan sonra Selanik’te çıkan Rumeli gazetesinin başyazan oldu. 1911’de Aydın mebusu seçilince yeniden İstanbul’a geldi ve Tasvir-i Ef-A:âr’ın yönetimini üstlendi.

Yunus Nadi 2 Eylül 1918’de kendi adına Yeni Gün gazetesini yayımlamaya başladığında I. Dünya Savaşı Osmanh Devleti’nin yenilgisiyle son bulmak üzereydi. Yeni Gün Mütareke döneminin zor koşullannda yayımını sürdürdü ve Anadolu’da gehşen Milli Mücadele’yi destekledi. İstanbul 16 Mart 1920’de İngilizler’ce işgal edilince Yunus Nadi Ankara’ya geçti ve gazetesini burada Anadolu’da Yeni Gün adıyla çıkarmaya başladı. I. Dönem TBMM’ye Muğla milletvekili olarak katılan Yunus Nadi, Kurtuluş Savaşı’nın başarıya ulaşmasından sonra Yeni Gün’ü kapatarak 7 Mayıs 1924’te Cumhuriyet gazetesini kurdu. Cumhuriyet bugün Türkiye’de yayımını arahksız sürdüren en eski gazetedir.
Yunus Nadi ölümüne kadar gazetenin başyazarlığını üstlendiği gibi milletvekilliğini de
Ara Güler Arşivi
Yunus Nadi Ct/mhunVef gazetesindeki çalışma odasında.
sürdürdü. 1945’te tedavi için gittiği Cenevre’ de ölen Yunus Nadi’nin anısına 1946’dan başlayarak her yıl “Yunus Nadi Armağanı Yanşması” düzenlenmektedir. Yunus Nadi’ nin çeşith konulardaki yapıtlannm en önemlisi Kurtuluş Savaşı Anılan’dıı (1978).

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Vinç Hizmetleri

Yoğun çalışma saatleri yorucu iş temposunda vakitten tasarruf etmek istemez misin?TT Vinç olarak kiralık platform ...