Yunanistan’ın İstanköy adasında yürek burkan göçmen krizi

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Yunanistan’ın İstanköy adasında yürek burkan göçmen krizi1

Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, İzmir Karaburun açıklarında aralarında çocukların da bulunduğu 50 kişinin bindiği zodyak botu patlatırken, o anlar saniye saniye görüntülendi. Türk balıkçılar, denize düşen göçmenleri kurtarırken, savaştan kaçarak Yunan adalarına ulaşmaya çalışan Suriyelilerin yaşadığı dram bir kez daha gözler önüne serildi. Bu dramın ana sahnesi ise Yunanistan’ın İstanköy (Kos) adası…
“Yunan Sahil Güvenliği mülteci botunu patlattı” iddiası
Her gün yüzlerce göçmen daha iyi bir hayat umuduyla Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarından Yunanistan’ın İstanköy adasına geçmeye çalışıyor. İç savaşın yerle bir ettiği Suriye’den ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen göçmenler, özellikle Bodrum’un Gümbet, Bitez, Ortakent-Yahşi ve Turgutreis mahallelerinden 03.00-05.00 arası denize açılıyor ve lastik botlarla 4 km mesafedeki İstanköy’e ulaşıyor.

BM: GÖÇMEN KRİZİ KAOSA DÖNÜŞTÜ

Birleşmiş Milletler’in (BM) Türkiye yakınlarındaki Yunan adalarında göçmen krizinin kaosa dönüştüğünü açıklamasından saatler sonra adada yaşanan insani dram dünya medyasının bir kez daha gündemine oturdu.
Önceki gün adada, kötü yaşam şartları ve kendilerine Atina’ya gitmeleri için gerekli belgelerin verilmemesini protesto eden yaklaşık 7 bin Suriyeli göçmen isyan bayrağını çekti. Göçmenler, karakol basmaya kalkınca polisin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, ada polisinin çoğu Suriye ve Irak’tan gelen bin kadar göçmeni bir stadyuma kilitlediğini ve göçmenlerin çok az su ve yiyecekle geceyi geçirmek zorunda kaldığını açıkladı.

BELEDİYE BAŞKANI UYARDI: KAN DÖKÜLEBİLİR

Kos Belediye Başkanı Yorgo Kiriçis, mültecilerin stadyumda kayıt altına alınması sırasında çıkan olayların kontrolden çıktığını ve kan dökülebileceğini söyleyerek, Atina’dan hem para hem polis hem de Arapça bilen memur takviyesi yapılmasını istemişti.

BM rakamlarına göre; Ocak ayından bu yana Ege Denizi’nde Türkiye yakınlarındaki adalara yaklaşık 130 bin göçmen geldi. Bu rakam, geçen yıla göre yüzde 750 artışa tekabül ediyor. Turizmle ayakta kalan İstanköy’e ise sadece geçen ay 7 bin mülteci ulaştı.

İSTANKÖY’DE GÖÇMEN İSYANI
Kiriçis bugün yaptığı açıklamada, her gün 700 ile 1000 arasında mültecinin kayıt altına alındığını söylerken, “İnanıyorum ki buradaki insanların çoğu hafta sonuna kadar kaydedilecek” dedi.

‘DURUMDA DÜZELME VAR AMA…’

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünden Vangelis Orfanoudakis ise adadaki durumda düzelme olduğunu belirtirken, “Fakat göçmenlerin durumu arzu edilenden çok uzakta. Mültecilere hâlâ özen gösterilmiyor. Süreç daha insani fakat bu insanlara destek verilmiyor” dedi.
ÇİPRAS: TÜRKİYE İLE ANLAŞMA ŞART

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, geçen hafta İçişleri Bakanlığı’nda ülkede yaşanan göçmen sorunuyla ilgili gerçekleştirilen toplantıda, yasa dışı göç konusunun sadece Yunanistan’ı değil tüm Avrupa’yı ilgilendiren son derece kritik bir konu olduğunu belirtti.
Yunanistan’a gelen göçmenlerin büyük bölümünün Türkiye’den geldiğini ifade eden Çipras, “Türkiye ile anlaşma olması lazım. Çünkü 2 milyon göçmen oradan bize geliyor. Aynı konunun Suriye ve Libya gibi ülkelerle de görüşülmesi lazım.”
BBC’nin servis ettiği haritada, Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin 2015’in ilk altı ayı içerisinde kurtardığı göçmenler ay ay gösteriliyor.

SAATLERCE KÜREK ÇEKTİLER VE…


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.