Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Yunanistan Türkiye’ye Göçmen İadelerini Durdurdu

Yunanistan Türkiye’ye Göçmen İadelerini Durdurdu

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Brüksel ve Ankara arasındaki göçmen krizi anlaşmasını fiilen yürürlüğe sokan Yunanistan, iade seferlerine ara verdi. Yunanistan pazartesi günü 202 göçmen göndermişti.

Pazartesi günü  Türkiye‘ye 202 göçmen göndererek  Brüksel ve  Ankaraarasındaki göçmen krizi anlaşmasını fiilen yürürlüğe sokan  Yunanistan, yeni iade seferlerine ara verdiğini açıkladı.

Bu hafta içerisinde yüzlerce göçmenin daha  Yunanistan‘ın Midilli ve Sakız adalarından  Türkiye‘ye gönderilmesi planlanıyordu. Ancak sadece bu hafta içerisinde Yunan adalarına ulaşan göçmenlerin sayısının  Türkiye‘ye gönderilenlerin sayısını aştığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) sadece pazartesi günü Yunan adalarına 220 göçmenin ulaştığını açıkladı.
İLK GÖÇMEN KAFİLESİ DİKİLİ’DE
Yunanistan’daki binlerce göçmenin geçtiğimiz hafta sonu bir anda toplu olarak iltica başvurusunda bulunması da iade edilebilecek göçmen sayısının hızla azalmasına yol açmış durumda.

(Midilli Adası’ndaki Moira kampında 3 binin üzerinde göçmen kalıyor. Hafta sonundan bu yana neredeyse tamamı  Yunanistan‘a iltica başvurusu yaptı.)

AB –  Türkiye anlaşması uyarınca 20 Mart’tan itibaren  Yunanistan‘a ayak basan her bir göçmen, iltica başvurusu yapmaması durumunda  Türkiye‘ye iade edilecek. Anlaşmaya Suriyeli mültecilerin iadesi de dahil edilmişti.

AB ise  Türkiye‘ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında,  Türkiye‘deki mülteci kamplarından bir Suriyeliyi kabul etme sözü vermişti.

“PLAN ACELEYE GETİRİLDİ”
Pazartesi günü  Türkiye‘ye gönderilen 202 göçmenin hiçbirisinin iltica başvurusu yapmadığı açıklanmıştı. Ancak BM yetkilileri  Dikili‘ye gönderilenlerin 13’ünün iltica başvurusu talebini ilettiklerini, fakat yetkililerin bu taleplere dikkate almadığını açıkladı.
BBC’nin sorularını yanıtlayan BM sözcüsü Boris Çeşirkov, “Hem  Türkiye‘de hem de  Yunanistan‘da gerekli tedbirler alınmadan anlaşmanın yürürlüğe sokulduğu konusunda uyarmıştık. Plan aceleye getirildi. Hala ham” dedi.
Sözcü Çeşirkov, iltica başvurusu talebi işleme konmayan 13 göçmen konusunda  Türkiye‘yle birlikte çalışacaklarını ifade etti.
PAKİSTANLILARIN DURUMU
Pazartesi günü gerçekleşen iade işlemleri sonucu  Türkiye‘ye 2 Suriyeli gönderilirken,  Türkiye‘deki kamplardan 43 Suriyeli AB ülkelerine gitmişti.
32 mülteci  Almanya‘ya giderken, 11 mülteci de  Finlandiya tarafından kabul edildi. Salı günüyse 31 Suriyeli daha  Türkiye‘den  Hollanda‘ya gitti.Türkiye’ye gönderilen 202 göçmeninse 130’u Pakistanlıydı.  Midilli Adası‘ndaki göç merkezlerinde tutulan Pakistanlılar dün düzenledikleri protesto gösterisinde ‘Özgürlük’ sloganı attı.
Pakistanlı göçmenlerle çalışan bir gönüllü yardım görevlisi, BBC’nin sorularını yanıtlarken, pek çok Pakistanlı’nın meşru iltica talebinin olduğunu ifade etti ve “Ancak şimdi bir sonraki tekneye bindirilip  Türkiye‘ye gönderilmekten endişe ediyorlar” dedi.
Midilli Adası’ndaki Moira kampında kalan 3 bin göçmenin neredeyse tamamının iltica başvurusunda bulunduğu belirtiliyor. Başvuruları değerlendirmek üzere AB Midilli’ye 400 yetkili ve 400 de tercuman gönderme sözü vermişti. Ancak adadaki BBC muhabiri Sarah Rainsford, şu ana kadar çok az sayıda yetkilinin Midilli’ye ulaştığını aktarıyor.
İltica başvurularının değerlendirilmesine bugün başlanacak. Yunan yetkililer sürecin 48 saat içerisinde tamamlanabileceğini ifade ediyor.
Ancak başvuruları reddedilenlerin 5 gün içerisinde karara itiraz etme hakkı var. Bunun da tüm süreci daha da uzatabileceği uyarıları yapılıyor.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.