Yunanistan Ege’de petrol arayacak

Haber | Ekonomik krizle büyük bir darboğaza giren Yunanistan çareyi Ege’de petrol aramakta buldu. Başbakan Samaras, ekonomik krizden çıkış için Ege Denizi’nde petrol aranması talimatı verdi.| Haber

Haber |Yunanistan Ege’de petrol arayacak | Haberhaber

 

Belçika’nın Chatillon köyündeki ormanda terk edilen yüzlerce eski araç, ormanı adeta araba mezarlığına çevirmiş.2. Dünya Savaşı sırasında ABD’li askerlerin bıraktığı araçlar sıradışı bir manzara oluşturmuş.Yunan basını, Başbakan Andonis Samaras’ın ekonomik krizden çıkış için Ege Denizi’nde petrol aranması talimatı verdiğini öne sürdü. Ancak Yunanistan ‘nın petrol arama çalışmaları Türkiye ile yaşanacak olası bir Ege sorununa da yol açabilir.
To Vima gazetesinin iddiasına göre Samaras hükümeti, Yunan kıta sahanlığının dış sınırlarını belirlemek için Birleşmiş Milletler’e başvuracak. Yunanistan’ın Ege’deki kıta sahanlığı sınırlarını belirlerken kendi koordinatlarını temel alan bir öneri sunacağı ifade ediliyor.
Yunan diplomasisi ise ikiye bölünmüş durumda… Bazı çevreler, Samaras’ın bu kararının ekonomik krize çözümden ziyade, milliyetçi kesimlerin oyunu kazanmaya yönelik geleneksel bir seçim vaadi olduğunu savunuyor.
Yunanistan’ın Ege Denizi’nde sondaj çalışmalarına başlayabilmesi için Türkiye, Libya, Arnavutluk ve Mısır ile kıta sahanlığı konusunda anlaşması gerekiyor. Ancak Türkiye ile Yunanistan arasında kıta sahanlıklarının belirlenmesi için 1974’ten bu yana sürdürülen maraton görüşmelerden henüz olumlu bir sonuç alınmış değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.