YPG’ye karşı ittifakı ne etkiledi?

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

YPG’ye karşı ittifakı ne etkiledi?1

Nusra Cephesi ile birlikte ortak bir yazılı açıklama yaparak YPG’ye karşı savaş ilan eden örgütler, yine kurucusu eski bir El Kaide yöneticisi olan Ahrar’uş Şam, Feylak Eş Şam, Fecr Er Şam, Suvar Eş Şam’dan oluşuyor. Açıklamada, kararın gerekçesinin Afrin’in güneyinde YPG’nin bazı tepelere hakim olması gösterildi. Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Suriye’de bulunan örgütlerin kendi aralarında gerçekleştirdiği ittifakların değişken olduğunu söyledi. Kurşun, “YPG’nin bir şekilde daha net bir fırsat bulduğu ve Esed rejimiyle daha yakın ilişkiler kurmasıyla cihatçı örgütlerin kendilerine tehdit olarak gördüğü bir unsur haline bürünmüştür. Bu durumda akabinde böyle bir ittifakı beraberinde getirmiştir”dedi.

Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, 5 cihatçı örgütün YPG’ye karşı ittifak yapmasında yatan sebepleri AjansHaber’e anlattı:

“YPG’NİN BAŞINDAN BERİ HEDEFİ KÜRT KORİDORU”

YPG’nin Suriye’deki hedefi başında beri Suriye’nin kuzey sınırında bir Kürt koridoru oluşturmak ve akabinde kantonların varlığını gerçekleştirmekti. Bu konuda çok açık bir deklerasyonları da var. Ancak Suriye’de bulunan terör gruplarının kiminle ne zaman bir ittifak kuracağı kestirilemiyor. Gerçekleştirilen ittifaklar da çok uzun süreli olmuyor.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİN AMAÇLARI ÇOK FAZLA ESNEK”

Terör gruplarının bölge içerisindeki çıkarları kısa sürede çok fazla değişkenlik gösteriyor. 5 cihatçı örgütün YPG’ye karşı ittifak almasındaki sebebin Türkiye faktörüyle bir ilgisi olabileceğini düşünüyorum.

“KENDİ BAŞINA BİR ÖRGÜTLENME SURİYE’DE YOK”

Kendi başına hareket eden ciddi bir örgütlenme Suriye’de yok. Uluslararası alanda var olan dış güçlerin amaçları doğrultusunda hareket eden örgüt yapılanmaları bölgede mevcut. O nedenle terör örgütlerinin karakteristik özelliklerinden yola çıkarak yorumlamalar yapmak güç. Esed’e baktığımızda YPG ve bazı cihatçı gruplarla çok yakın ilişkileri mevcut. Dolayısıyla bu tarz işbirliği de bölgedeki yansımalara etki ediyor. Birbirlerinden bağımsız düşünmek imkânsız bir durum sergiliyor.

“YPG’NİN SURİYE’DEKİ İLERLEYİŞİ VE ESED REJİMİYLE YAKINLIĞI İTTİFAKI TETİKLEDİ”

YPG’nin bir şekilde daha net bir fırsat bulduğu ve Esed rejimiyle daha yakın ilişkiler kurmasıyla cihatçı örgütlerin kendilerine tehdit olarak gördüğü bir unsur haline bürünmüştür. Bu durumda akabinde böyle bir ittifakı beraberinde getirmiştir.

“ABD, İSRAİL VE KÖRFEZ’DEKİ AMAÇLARI DOĞRULTUSUNDA POLİTİKALARINI YÜRÜTÜYOR”

ABD’nin bölgedeki politikaları orada varlığını sürdüren hiçbir gücün amaçlarına hizmet etmiyor. Kendi maşası olarak bölge güçlerini kullanıyor. Körfez’de sürdürülen amaçlar ve İsrail menfaatleri ABD’nin Suriye’deki müdahalelerinde etkili oluyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

KAYNAK: AjansHaber


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.