YÖK’ün Düzenlemesine Eğitim- İş’ten Dava

Eğitim-İş, YÖK’ün yurt dışından öğrenci kabulüne ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması için Danıştaya dava açtı.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Danıştay binası önünde yaptığı basın açıklamasında, YÖK’ün, sağlıklı bir eğitim sistemine sahip olmaları bir yana, kurumsallaşmış bir devlet aygıtına dahi sahip olmayan Tanzanya, Moritanya, Uganda, Mozambik gibi onlarca geri kalmış ülkeden lise diploması temin eden Türkiye Cumhuriyeti uyruklu yüz binlerin, sınavsız olarak üniversitelere girmelerine karar verdiğini ileri sürdü.

YÖK’ün yeni kararına göre, bir şekilde yurt dışından lise diploması elde eden herkese üniversite kapılarının sonuna kadar açıldığını öne süren Demir, ”Uluslararası hukuk gereğince, Türkiye Cumhuriyetinin bu ülkelerde verilen eğitimin niteliğine ve kalitesine müdahale etme, bu eğitim sistemlerini denetleme hak ve yetkisi yoktur. Birçoğu aşiret toplumu olmaktan dahi kurtulamamış ülkelerde, ‘okul’ adı altında açılan yapılarda verilen eğitimin içeriğinin ne olduğu dahi bilinmemektedir” görüşünü dile getirdi.

Demir, YÖK’ün benzer bir düzenlemeyi yaklaşık bir yıl önce de yaptığını, ancak kamuoyunda oluşan büyük tepki nedeniyle uygulamadan vazgeçildiğini açıkladığını ifade ederek, ”Ancak YÖK sözünde durmayınca Eğitim-İş, düzenlemeyi Danıştaya taşımış, Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu düzenlemeyi etkisiz kılmıştı” dedi.

Veli Demir, şunları söyledi:

”Yüksek Mahkemenin verdiği kararı 30 gün içinde uygulamak zorunda olan YÖK, bu defa yargı kararına meydan okumak suretiyle, etkisiz kılınan düzenlemenin kapsamını çok daha genişleterek, hukuk dışı dayatmasını sürdürmektedir. Üniversite eğitimini son derece zor koşullarda sürdürmeye çalışan on binlerce öğrencimiz, devletten burs ve yurt desteği alamazken devlet torpili ile üniversitelere sınavsız olarak yerleşen öğrenciler, yabancı öğrencilere sağlanan ücretsiz yurt, karşılıksız burs gibi olanaklardan da yararlandırılacaklardır. Uygulama, Türk eğitim kurumlarına ve eğitimde fırsat eşitliğine yapılan çok ağır bir saldırıdır. Eğitim-İş olarak, bu haksız, insafsız ve hukuk dışı düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla Danıştaya dava açıyoruz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*