Yoğurt,

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

kaynatılarak sterilize edilen süte Lactobacillus bulgaricus adlı bakterilerin katılmasıyla üretilir. Ilık süte maya olarak biraz yoğurt katılarak evlerde kolayca yapılabilen yoğurt, pazarlamak amacıyla mandıralarda
Science Photo Library
Mayalanmakta olan yoğurttaki Lactobacillus bulgaricus bakterilerinin mikroskop altında görünüşü.üretilirken mayalanacak süte önce yağsız süttozu katılarak yoğunluğu artınlır. Yoğurda istenen kıvamı ve tadı vermek için Streptococ-cus thermophilus adlı başka bir bakteri de mayaya katılır. Bakterilerin sütü mayalayabilmesi için mayalanan sütün yaklaşık olarak 44°C sıcaklıkta olması gerekir. Sütün sıcaklığı 5°C’ye düştüğü zaman mayalanma durur; ama mayalandıktan sonra üzeri örtülerek yavaş yavaş soğumaya bırakılan süt, soğumadan önce yeterince mayalanıp yoğun bir kıvam alır. Mayalanmanın sürüp yoğurdun fazla ekşi olmaması için yoğurt soğukta saklanır. Avrupa’da genellikle şeker ve çeşitli meyvelerle tatlandırılarak yenen yoğurt, balla karıştınla-rak da yenir. Türkiye, Yunanistan ve Hindistan’da yoğurdun içine salatalık doğrayıp nane, dereotu gibi kokulu otlar ve biraz su katılarak, bir tür salata olan cacık yapılır. Bazı yemeklerin yapılmasında kullanılan yoğurt, birçok yemeğe de servis sırasında eklenir. Yoğurdun sulandınimasıyla yapılan serinletici bir içecek olan ayrana Hindistan’da lassi adı verilir.
Sterilize edilmiş sütten yapıldığı ve laktik asit içerdiği için yoğurtta başka bakteri türleri bannamaz., Bu nedenle kolayca bozulmayan yoğurt, mide için yararlıdır.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.