YOĞURT,

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

YOĞURT,

 

sütün mayalanmasıyla r^apılan, hafif ekşi bir besin maddesidir. İnek, koyun, keçi ya da manda sütünden yapılabiür.
İlk kez Anadolu’da ‘ ya da Balkanlair’da yapıldığı sanılan yoğurt birçok dilde Türkçe’ deki adıyla bilinir. Birçok kimse bol yoğurtla beslenmenin sağhkh ve uzun bir yaşam sağlayacağına inanır.
‘ Yoğurt, kaynatılarak sterilize edilen^ süte Lactobacillus bulgaricus adh bakterilerin ka!-tılmasıyla üretiUr. Ilık süte maya olarak biraz yoğurt katılarak evlerde kolayca yapılabilen yoğurt, pazarlamak amacıyla mandıralarda
Science Plıol ‘o Libnry
Mayalanmakta olan yoğurttaki Lactobacillus bulgaricus bakterilerinin mikroskop altında görünüşü.

üretilirken mayalanacak süte önce yağsız süttozu katılarak yoğunluğu artınlır. Yoğurda istenen kıvamı ve tadı vermek için Streptococ-cus thermophilus adlı başka bir bakteri de mayaya katılır. Bakterilerin sütü mayalayabilmesi için mayalanan sütün yaklaşık olarak 44°C sıcaklıkta olması gerekir. Sütün sıcaklığı 5°C’ye düştüğü zaman mayalanma durur; ama mayalandıktan sonra üzeri örtülerek yavaş yavaş soğumaya bırakılan süt, soğumadan önce yeterince mayalanıp yoğun bir kıvam alır. Mayalanmanın sürüp yoğurdun fazla ekşi olmaması için yoânrt saklanır. Avrupa’da genellikle şeker ve çeşitli meyvelerle tatlandınlarak yenen yoğurt, balla kanştmla-rak da yenir. Türkiye, Yunanistan ve Hindistan’da yoğurdun içine salatalık doğrayıp nane, ..dereotu gibi kokulu otlar ve biraz su katılarak, bir tür salata olan cacık yapılır. Bazı yemeklerin yapılmasında kullanılan yoğurt, birçok yemeğe de servis sırasında eklenir. Yoğurdun sulandırılmasıyla yapılan serinletici bir içecek olan ayrana Hindistan’da lassi adı verilir.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.