Anasayfa » YOGA,
Women practicing yoga in a class

YOGA,

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Hindu dininde bütün tanrıların en üstünde olduğuna inanılan ilahi ruh ya da tanrı Brahman’a ulaşabilmek, onunla bütünleşebilmek amacıyla uygulanan yöntemlerden biridir {bak. HİNDULAR VE HİNDU DÎNÎ). Yoga insanın benliğini ve bedenini eğitmesine dayanır. Yoga yöntemini uygulayanlara “yogi” denir. Yogiler belirli aşamalarla bedensel ve zihinsel alıştırmalar yaparak bu dünyaya ilişkin konuları düşünmeyecek biçimde benliklerini eğitmeye çalışırlar. Bunu yaparken dikkatlerini tümüyle bir noktada toplayıp yoğunlaştırarak, düşüncelerini ve duygularını de;-netlemeyi ve anndırmayı amaçlarlar.

İnsanı dış dünyaya yönelik düşüncelerden, hırs ve isteklerden uzaklaştırarak bütünüyle saf ve arınmış bir durumda tanrı Brahman’a kavuşturmayı amaçlayan yoga, son derece güç ve yorucu bir süreçtir. Bu yüzden genellikle belirli aşamalara bölünerek uygulanır;
İlk iki aşama inşam ahlaki yönden eğitmeyi, bir, başka deyişle yalan söylememeyi, canlılara izarar vermemeyi, nefret, kin gibi ölümsüz duygularda:n kurtulmayı öğretir. Üçüncü ye dördüncü aşamalar bedensel eğitimi içerir. Bu bölüm soluk alıp vermeyi düzenlemeye, hiçbir rahatsızlık duymadan vücudu uzıin süre aynı biçimde tutma becerisine yönelik bir dizi alıştırmadan oluşur. Sonraki aşarriâlar bilinci tek bir. nesne üzerinde yoğunlaştırarak Brahman’la bütünleşmeye yöneliktir. Bunu yaparken kişi tüm düşüncesini içe döndürerek dış etkenlere tepki vermemeyi öğrenir. Brahman’la bütünleşrhe yoganın en son ve en yüksek amacıdır.
20. yüzyılda yoga, daha çok bedensel ve zihinsel rahatlama alıştırması olarak özellikle batıda yaygın biçimde uygulanmaktadır. Bu amaçla çeşitli dernekler ve kulüpler kurulmuştur.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.