Women practicing yoga in a class

YOGA,

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

YOGA,

 

Hindu dininde bütün tanrıların en üstünde olduğuna inanılan ilahi ruh ya da tanrı Brahman’a ulaşabilmek, onunla bütünleşebilmek amacıyla uygulanan yöntemlerden biridir (Jbak. HİNDULAR VE HİNDU DİNİ). Yoga insanın benliğini ve bedenini eğitmesine dayanır: Yoga yönteinini uygulayanlara “yogi” denir. Yogiler belirli aşamalarla bedensel ve zihinsel ahştırmalar yaparak bu dünyaya ilişkin konuları düşünmeyecek biçimde benliklerini eğitmeye çalışırlar. Bunu yaparken; dikkatlerini tümüyle bir noktada toplayıp yoğunlaştırarak, düşüncelerini ve duygularını denetlemeyi ve.= arındırmayı amaçlarlar.
İnsanı dış dünyaya yönelik düşüncelerden, hırs ve isteklerden uzaklaştırarak bütünüyle saf ve arınmış bir durumda tanrı Brahman’a kavuşturmayı amaçlayan yoga, son derece güç ve yorucu bir süreçtir. Bu yüzden genellikle belirli aşamalara bölünerek uygulanır.

Yogada bacakların akrep kuyruğu gibi büküldüğü bu duruşa “akrep duruşu” denir. Bu biçimde durabilmek için yıllarca çalışmak gerekir
İlk iki aşama inşam ahlaki yönden .eğitmeyi, bir başka deyişle yalan söylerheıiıeyi, canlılara zarar vermemeyi, nefret, kin gibi olumsuz duygulardan kurtülmayı öğretir. Üçüncü, ve dördüncü aşarnalar bedensel eğitimi içerir. Bu bölüm soluk alıp vernıeyi düzenlemeye, hiçbir rahatsızlık duymadan vücudu uzun süre aynı biçimde tutma becerisine yönelik bir dizi alıştırmadan oluşur. Sonraki aşamalar bilinci tek bir nesne üzerinde yoğunlaştırarak Brahman’la bütünleşmeye yöneliktir. Bunu yaparken kişi tüm düşüncesini içe döndürerek dış etkenlere tepki vermemeyi öğrenir. Brahman’la bütünleşme yoganın en son ve en yüksek amacıdır.
20. yüzyılda yoga, daha çok bedensel ve zihinsel rahatlama alıştırması olarak özellikle batıda yaygın biçimde uygulanmaktadır. Bu amaçla çeşitli dernekler ve kulüpler kurulmuştur.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.