Anasayfa » YILDIZÇİÇEĞİ,

YILDIZÇİÇEĞİ,

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

YILDIZÇİÇEĞİ,

 

 

parlak renklere bürünmüş iri ve alımh çiçeklerinden ötürü çok sevilen bir süs bitkisidir. Papatya ve ayçiçeği gibi bileşikgiller familyasında yer alan yıldızçiçeğinin 12 kadar turu vardır. I^cpsı dc Nlcksıka kökenli

7 metreye kadar uzayarak ağaç boyutlarına ulaşır.
Yıldızçiçeklerinin bilimsel adı (Dahlia), bu bitkiler üzerinde araştırmalar yapan 18. yüzyıl botanikçilerinden İsveçli Andreas Dahl’in onuruna verilmiştir. Tohumları ilk kez 1789’da Meksika’dan Ispanya’ya getirilmiş, daha sonra da tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Bugün bütün ılıman iklimli ülkelerde yetiştirilen bü değerli yaz çiçekleri sonbaharın ilk donla-nyla birlikte ölür.
Meksika’da kendiliğinden yetişen yabani yıldızçiçeklerinin ortası sarı, kenarlan kırmızıdır. öysa günümüzde san, turuncu, kırmızı
J. Horace McFarland Compony
Yabani yıldızçiçeklerinden binlerce melez süs çeşidi geliştirilmiştir. “Pembe yıldızçiçeği” de bunlardan biridir.

ve morun değişik tonlarında çiçek açan pek çok çeşidi geliştirilmiştir. Biçimi ve büyüklüğü çeşide bağlı olarak değişen bu çiçeklerin yalınkat ya da katmerlileri olabildiği gibi alacalıları da vardır.
Yıldızçiçekleri toprakaltındaki kalın yumrularından çoğaltılır. Bunun için, sonbaharda çiçekleri solduktan sonra yumruları sökülerek kuru bir yerde saklanır ve ertesi yılın ilkbahar nnda don; tehlikesi ortadan kalkınca yfeniden’ dikilir. Toprakta yeterli neme kavuşan yumrular kısa sürede filizlenerek yeni bitkilef? verir.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.