Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

YILAN YASTIĞI (Arum italicum)

Familyası: Yılanyastığıgiller (Araceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Batı, Güney, Güneydoğu, Kuzey ve Orta Anadolu. 25-50 cm. yüksekliğinde toprak altında patates gibi yumrusu bulunan otsu ve zehirli bir bitki. Yapraklar saplı ok şeklinde ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler çomak şeklinde olan bir durum üzerinde sıralanmış olup tek eşeylidirler. Bu çomağın alt kısmında dişi çiçekler, üst kısmında ise erkek çiçekler ve bu ikisi arasında tüy şeklinde verimsiz çiçekler bulunur. Bu çomağın tepesi etli ve şişkince olup, külah şeklinde bir yaprak ile sarılıdır. Bu etli çomak bitki, böcekler aracılığıyla tozlaştığı için böcekleri çekici güzel renklerde olup, pis bir dışkı kokusundadır. Meyvalar kırmızı ve turuncu renklerde ve bezelye büyüklüğünde olup, sonbaharda olgunlaşır.
Toprak altında patetes gibi yumrusu bulunan Yılanyastığı bitkisinin yaprakları ve meyvesi zehirlidir.
Kullanılışı: Bitkinin yumrusu saponin, nişasta, zamk, musilaj ve alkoloit taşır. Aynı zamanda hücrelerinde rafit şeklinde kristaller bulunduğundan cildi tahriş edicidir. Gerek yumrusu, gerek yaprakları hayvanlar ve insanlar için zehirlidir. Ancak kurumuş ve kaynamış yumrular bu zehirli özelliğini kaybettiğinden dolayı bazı yöre halkı tarafından gıda olarak kullanılmaktadır. Aynca taze yumru ve yapraklar çıbanları açıcı, yara iyi edici olarak ve basura karşı kullanılır. Adana Bölgesinde bu bitkinin bir türü tırşık ismi altında sebze olarak kullanılmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.