Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » YENİSEY IRMAĞI,

YENİSEY IRMAĞI,

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

YENİSEY IRMAĞI,

 

dünyamn en uzun akarsularından biridir. SSCB-Moğolistan sınırında doğan Yehisey, 4.100 kilometrelik çığırı boyunca Sibirya’yı kuzeye doğru boydan boya geçerek Kuzey Buz Denizi’nin uzantısı olan Kara Denizi’ne dökülür.
Yenisey, çığınnın başlangıcında geniş. bir vadide akar. Daha sonra Moğolistan ile Sibirya arasında bulunan Sayan Dağlan’ndaki
Novosiİ Press Agency
Krasnöyarsk’taki hidroelektrik santra! Yenisey Irmağı’nm bu kesimindedir.
derin boğazlardan geçerek Sibirya düzlüklerine ulaşır. Irmağın bu kesimini bir ticaret yolu haline getirmek için çalışmalar yapılmaktadır. Ne var ki, bazı engeller yüzünden bu amaca henüz ulaşılamamıştır. Sibirya’da kışlar uzun ve çok soğuktur; Yenisey Irmağı’nm da ağzına yakın bölümü dokuz ay boyunca donar. Güneyde bu süre yedi aya iner. Buzlar önce bu kesimde çözülerek büyük su- baskmianna yol açar. Irmağın ağzında ve Kara Denîzi’nde buzilâr yaz gelrheden geçit vermez. :
Yeriisey taşıdığı: .su miktarı bakımından SSCB’deki ırmaklâr arasında birinci gelir. Irmağın sularmm yanya yakinım eriyen kar sulani üçte.,birinden fazlasını’yağrnür suları, geriye, kalanını da yeraltı sulan oluşturur.
Krasnoyarsk’ta Yenisey üzejrine kürülmuş çok. büyük bir hidroelektrik santral bulunmaktadır.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.