YENİ ZELANDA

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

RESMİ ADI: Yeni Zelanda. : ‘ i ,
YÖNETİM BİÇİMİ: Ingiliz Uluslar Topluluğu üyesi, tek . meclisli meşruti monarşi. . ■ -.i
YÜZÖLÇÜMÜ: 270.534 km=.
NÜFÜS (1992): 3.481.000. ! V ‘
BAŞKENT:’Wellington.

BAŞLICA KENTLER (1991): AuckIand (315.925), Christ-church (292.537); Manukau (225.928), North Sihore (151.330), Wellington (149.598). \
Başbakan Jim Bolger’ın kurduğu yeni Ulusal Parti hükümeti ekonomik sorunları çözmek üzere sert önlemler içeren bir program uygulamaya girişti. Başlangıçta halkın önlemlere karşı yaygın bir tepki göstermesine karşın, 1991’in ikinci yarısında olumlu sonuçlar jalınmaya başladı. Enflasyona karşı başarılı ve kararlı mücadele piyasadaki para miktarını artırdı. Faiz oranlan düştü, borsa hareketlendi ve’ ihracat gelişti.
Önceki hükümetin nükleer silahlara karşı çıkan politikası yüzünden ticaretini dondurma kararı alan ABD ile ilişkileri canlandırma politikası benimsendi. Bu amaçla Yeni Zelanda sularını nükleer yakıtla çalışan gemilere kapatma karanmn kaldırılabileceği belirtildi. ABD’nin Irak’a müdahalesi, bölgeye sağhk ekipleri gönderilerek desteklendi.
Yürürlükteki seçim sisteminden duyulan hoşnutsuzluğu ortadan .kaldırmaya yönelik halkoylamasımn ilk aşaması için Eylül 1992’de sandık başına giden seçmenlerin yüzde 84,5U parlamento seçimlerinde uygulanan çoğunluk sisteminin değişmesinden yana oy kullandı. Halkoylamasımn ikinci aşaması 1993 sonlarındaki olağan genel seçimlerle birlikte yapılacaktı.
Halkoylamasımn arka planında ekonomik alandaki yeniden yapılanma sürecinin getirdiği sorunlar da yer alıyordu. Resmi kaynakların açıkladığı veriler ekonominin gittikçe daha sağlam temellere dayandığını ve çeşitlendiğini ortaya, koyuyordu.

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.