Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yeni Kimlikler Ne Zaman Verilecek? 2016 çipli kimlik verilecek mi? Nüfus cüzdanı ne zaman değişecek?

Yeni Kimlikler Ne Zaman Verilecek? 2016 çipli kimlik verilecek mi? Nüfus cüzdanı ne zaman değişecek?

Nüfus cüzdanlarının çipli olacağı söylentileri gerçek oluyor. 2016 yılında çipli kimlikler dağıtılacak mı? Çipli kimlikler ne zaman teslim edilecek? 2016 yılında teslim edilmesi beklenen yeni kimlikler hangi tarihte elimizde olacak? İşte yeni kimlikler ne zaman değişecek, yeni kimlikler çipli olacak mı, yeni kimliklerin dağıtım tarihi ve yeni kimliklerin verileceği kesin tarih haberimiz. Detaylar için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız detaylar…

Çipli kimlik kartlarını almak isteyenler bu haberi okuyarak merak ettikleri yeni kimlik kartları ne zaman verilecek sorusunun yanıtını bulabilirler.

10 yıl boyunca geçerli olacak olan yeni çipli kimlik kartları kırıkkale’den dağıtılmaya başlandı. Yüzde yüz olarak herkesin eline geçmesi için ise süre 3 yıl olarak belirlendi.

Yeni kimlik kartlarının ücreti ne kadar?

Yeni Kimlik kartlarına kavuşmak için 18 TL ödemeniz gerekmektedir. 10 yıl geçerli olacak yeni kimliklerin fiyatı belli oldu

3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılacak 1 GB’lik hafızası olan çipin de yer alacağı kimlik kartlarının maliyeti 18 lira olacak.

Kimlik sahteciliği yok olacak

Yeni kimlik kartlarının tamamen dağıtılmasından sonra vatandaşların sahte kimliklerini çıkarıp işlem yapanların önüne geçilmiş olacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün TÜBİTAK’a hazırlattığı “Akıllı Kimlik Kartı” olarak da isimlendirilen yeni kimlik kartları, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlandı. Üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek olan yeni kimlik kartlarında banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip de yer alacak. Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngürülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak. Sahte ya da çalıntı kimlikle hat çıkarma riski sona erecek. Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.
Yeni kimlik kartlarının özellikleri neler ?

* Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor.

* Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.

* Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.

* Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.

* Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek.

* Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.

* Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.

* Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek.

* E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.

* E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

Bir yorum

  1. Bu sayfada backlink çalışması yapabimemiz için lütfen iletişime geçin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.