Yeni Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar oldu (Hulusi Akar kimdir?)

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Yeni Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar oldu (Hulusi Akar kimdir?)30701746

TSK’nın yeni komuta kademesi şekillendi. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığına ise Salih Zeki Çolak getirildi. Askeri kulislere göre, Hava ve Deniz kuvvetlerinde ise sürpriz yaşandı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün hem yaşı nedeniyle hem de “or”lukta daha iki yılı bulunduğu için normal YAŞ üyesi olarak kalması kararlaştırıldı Öztürk’ün yerine Orgeneral Abidin Ünal getirildi. ‘Or’ sıkıntısı yaşanan Deniz Kuvvetleri’nde komutan Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun görev süresi 1 yıl uzatıldı.İzmir Askeri Casusluk Davası’nda sanık olan, 2012’de 5 gün tutuklu kaldıktan sonra ilk itirazda serbest bırakılan Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, terfi alarak oramiral oldu.

YÜKSEK Askeri Şura’nın (YAŞ) dün yapılan ikinci gün oturumu sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yeni komuta kademesi şekillendi. Askeri kulislerden sızan bilgiye göre yeni Genelkurmay Başkanı beklendiği gibi Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar oldu. Mevcut Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, emekliye ayrıldı.

KARA’DA YENİ KOMUTAN ÇOLAK 

Akar’ın boşalltığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ise 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak atandı. Akar, yaş durumu nedeniyle 2019 yılına kadar 4 yıl boyunca Genelkurmay Başkanlığı yapabileceği için, Çolak’ın Akar’dan sonra Genelkurmay Başkanı olmasının önü kapanmış oldu. Bunun nedeni ise kuvvet komutnlığında görev süresinin 2 yıl olması. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görev süresi ise 1 yıl uzatıldı. Bu uzatma, Güler’in  Akar’dan sonra Genelkurmay Başkanlığı görevini devralmasının yolunu da açmış oldu. Güler’in önümüzdeki yıl 1 yıllığına Jandarma Genel Komutanı, daha sonra da 2 yıllığına Kara Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyor. Teamüllerin işlemesi durumunda Güler, 2019’da Genelkurmay Başkanlığı’nı Akar’dan devralacak. Çolak’dan boşalan 1. Ordu Komutanlığı’na da Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Başkanı Orgeneral Kamil Başoğlu’nun getirildiği öne sürüldü.

HAVA’DA DEĞİŞİM

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise değişim oldu ve kuvvet komutanlığına Eskişehir Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal getirildi. Mevcut komutan Orgeneral Akın Öztürk’ün ise hem yaşı nedeniyle hem de “or”lukta daha iki yılı bulunduğu için normal YAŞ üyesi olarak kalması kararlaştırıldı. Bunun bir örneği Öztürk’ten önceki komutan Emekli Orgeneral Mehmet Erten’de yaşanmıştı. Erten 2011-2013 yılları arasında Hava Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapmış ve 2013 YAŞ kararları ile komutanlıktan alınıp normal YAŞ üyeliğine atanmıştı. Ancak Erten, emekliliğini istemiş ve 30 Ağustos 2013’te emekli olmuştu. Öztürk’ün de bu karardan sonra emeklilik isteyip, istemeyeceği merak konusu.

DENİZ UZADI

Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk davaları nedeniyle “or” sıkıntısı yaşanan Deniz Kuvvetleri’nde komutan Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun görev süresi 1 yıl uzatıldı. Halen devam eden İzmir Askeri Casusluk Davası’nda sanık durumda olan, 2012’de 5 gün tutuklu kaldıktan sonra ilk itirazda serbest bırakılan Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, terfi alarak oramiral oldu. Savcının bu davada Kösele için ikinci kez tutuklama istemediği için terfi almasının önünde engel olmadığı belirtildi. Geçen yılki YAŞ’da, Kösele ile aynı davada yargılanan ve aynı durumda olan Ahmet İskender Yıldırım tuğamirallikten tümamiralliğe, Mithat Algül de kurmay albaylıktan tuğamiralliğe yükselmişti.

MENDİ JANDARMA’YA

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay emekli oldu. Yerine Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Galip Mendi atandı. Mendi en kıdemli orgeneral olmasına rağmen, “or”lukta son yılına girdiği için Kara Kuvvetleri Komutanlığı yerine Jandarma’nın başına getirildi. Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar da Ege Ordusu Komutanı oldu. Dündar’ın yerine de “kor”luktan “or”luğa terfi eden Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar geldi. Kara’da boşalan diğer orgeneralliğe de 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu’nun terfi ederek EDOK Komutanı olduğu öne sürüldü. Askeri kulislerden sızan iddialara dayanan bu bilgiler bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın YAŞ kararlarını onaylayıp, kaumouyuna açıklanmasından sonra netleşecek. Genelkurmay Başkanı ile Kuvvet Komutanlıklarındaki değişiklikleri içeren YAŞ kararları Erdoğan’ın onayından sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından kameralar karşısında açıklanacak. Açıklamanın saat 12:15 sıralarında yapılması bekleniyor. Bu atamalarla birlikte diğer terfi ve temditler ayrıca Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden kamuoyuna duyurulacak.

BALYOZ ALBAYLARI

Dünkü toplantıda ayrıca “tuğ”luktan “tüm”lüğe, kurmay albaylıktan “tuğ”luğa terfi ederek general olacaklar ile Balyoz davsından yargılanıp beraat eden 46 kurmay albay ve 28 Şubat davasında tutuklanıp daha sonra serbest kalan ve geçen yıl temdit alan 4 tuğgeneralin durumları da görüşüldü.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.