Yaz tatili başlıyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Tüm dönem boyunca çalışan öğrencilerin dinlenmeleri, eğlenmeleri ve okul dışı faaliyetlere daha rahat katılabilmeleri için tatile mutlaka ihtiyaçları olduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi Elif Durgel Jagtap, yaz tatilinin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini anlattı. Ailelerin çocuklarının dönem boyunca özlediği ve yapmak istediği aktiviteleri dikkate alması gerektiğini vurgulayan Jagtap, “Öncelikle aileler çocuklarına seçenekler sunabilirler ancak unutulmaması gereken bu tatilin çocuklar için olduğudur.


Yazın, dönem boyunca okulda öğrenilen bilgilerin unutulabileceğine, bu nedenle de yaz okullarının tercih edilebileceğini belirten Dr. Jagtap, ideal yaz okullarının nasıl olması gerektiği hakkında şu bilgileri verdi: “Genellikle öğrencilerin yaz başında okul testlerinden aldıkları puanların yaz sonunda aynı testlerden aldıkları puanlardan daha yüksek olduğu görülür. Yani yazın ders çalışma yoğunluğu azalınca bir miktar unutma gerçekleşebilir.

Yaz okullarının çocuklar üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde inceleyen bir araştırmanın bulgularına göre yaz okullarının özellikle orta sınıf ailelerin çocukları üzerinde olumlu etkisi olduğunu söyleyen Dr. Jagtap, “Yaz okullarında dikkat edilmesi gereken sınıfların kalabalık olmaması, çocuklarla birebir ilgilenilebilecek ortamların olması ve programın 60-120 saat aralığında olmasıdır. Anne ve babaların çocuğun yazın alacağı derslere destek vermesi, çocukla ilgilenmesi de olumlu sonuçlara yol açmaktadır.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.