YAZ SAATİ.

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

YAZ SAATİ.

 

Yerel standart zamandian bir saat ileri zamana yaz;saati denir (öaA:. Zaman). Yaz saati kuzey yarıkürede nisan ile ekim ayları arasında uygulamaya konur. Elbette bir güne fazladan saat eklemek olanaksızdır.’ Ama gün ışığından daha çok yararlanıp elektrik enerjisi tüketimini azaltmak için, günlerin uzadıği:dönemde saatler bir saat ileri alınabilir. . : . i
Yaz saati ilk kez I. Dünya Savaşı sırasında uygulandı.’ O dönemde elektrik üretiminde kullanılan yakıt iyice azalmıştı, dolayısıyla buÖnce 1915’,te Almanlar, ardından 1916’da în-gilizler, 1918’de de ABD’liler yaz saati uygulamaya başladılar. Savaştan sonra bu uygula-^ ma pek çok başka ülkeye de yayıldı. İngiltere’ de 1922 ve 1925’te kabul edilen yasalarla .bu uygulama II. Dünya Savaşı’na kadar yürürlükte kaldı.
II. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’de tekrar ryaz saatine geçildi. İngiltere’de 1941-45 arasında ve-1947’de yaz saati uygulaması saatlerin iki saat ileri alınması biçiminde gerçekleştirildi. Savaştan sonra ABD’de uygulamaya son verildi, ayrıca pek çok ülkede yeniden standart zamana dönüldü. İngiltere’de uygulama sürdürülürken, Fransa’da bütün yıl boyunca yaz saati uygulanıyordu.
1966’da ABD yeniden ve bu kez sürekli olarak yaz saatine geçti. Ama bü arada, uygulamayı kabul etmeyen’, eyalet yönetimlerini serbest bıraktı.
Pek çok başka ülke gibi Türkiye’de de yaz saati uygulanmaktadır. Bu uygulamanın en önemli sonuçları kentlerde yaşanır. İşyerleri, dükkânlar, okullar daha erken, henüz güneş batmadan kapanır. Bu da insanlara karanhk basmadan pek çok işini görme fırsatı verir.

YEATS> W. B. (1865-1939). İrlandalI şair .ve oyun yazarı .Willianı Butler Yeats.l9. yüzyılda İrlanda edebiyatının canlılık kazanmasında öncülük etmiştir. Duyduğu yurt sevgisiyle birçok İrlandah’yı kendi ülkeleriyle ilgili konulara yöneltmeyi başarmış ve; böylece İrlanda edebiyatının gelişmesine önemli katkıda bulunmuştur; , I I Dublin’de doğan Yeats bir ressamın oğluydu. Gençliğinde kendisi de kısa bir süre resim
YEDİGÖLLER 131
, Hulion Picture Library
irlandalı şair VVilliam Butler Yeats’in 1930’da çekilen, bir fotoğrafı,
öğrenimi gördüyse de, sonunda şiir yazmaya karar verdi. Bu dönemde yayımlanan The Wanderings of Oisifi (1889; “Oisin’in Yolcu-lükları”) adlı ilk kitaibmdaki şiirler Yeats’in yoğun yurtseverlik duygularını dile getirir.
Yeats 1898’de iki arkadaşıyla birlikte İrlanda Edebiyat Tiyatrosu’nu kurdu. Bu grubun sahnelediği ilk oyun, Yeats’in çok daha önce kaleme aldığı The Countess Cathieen (^1892; “Kontes Cathieen”) oldu. Grubun ünlü Ab-bey Tiyatrosu’na dönüşmesinden sonra da oyun yazmayı ve sahneye koymayr sürdüren’ Yeats’in bu tiyatroda sahnelenen oyunları arasında The Land of Heart’s Desire (1894;, “Gönlün Özlediği Ülke”), Cathieen ni Houli-han (1902), The Hour Glass (1904; “Kum Saati”) ve Deirdre (1907) sayılabilir.
Yeats’in oyunlarının yanı sıra, In the Seven Woods (1903; “Yedi Koruda”), The Green Helmet and Other Poems (1910; “Yeşil Miğfer ve Başka Şiirler”), Michael Robartes and the Dancer (1921; “Michael Robartes ile Dansçı”) ve The Tower (1928; “Kule”) adlı şiir kitapları vardır.
1922-28 arasında Serbest İrlanda Devleti’n-de senatörlük görevi üstlenen Yeats; 1923’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.