Yaz saati uygulamasına ne zaman geçilicek?

YAZ – KIŞ SAATİ UYGULAMASI ile ilgili aramalar,
yaz saati uygulamasi basladimi,
yaz saati uygulamasi cüneyt ergün,
yaz saati uygulamasi ne zaman 2015,
yaz saati uygulamasi sarkisi,
yaz saati uygulamasi tarihi,
yaz saati uygulamasi akor,
yaz saati uygulamasi hangi tarihte,
yaz saati uygulamasi hangi ulkelerde var,

Yaz saati uygulamasına ne zaman geçilicek?

Türkiye Pazar günü yaz saati uygulamasına geçiyor. Yaz saati uygulamasıyla saatler 1 saat ileri alınacak. Uygulamayla gün ışığından daha fazla yararlanılacak.

Saatler ne zaman ileri alınacak? Yaz saati uygulaması Pazar günü başlıyor. Uygulama ile 27 Mart 2016 pazar günü saat 03:00’da saatler 1 saat ileri alınacak.

Saatler ne zaman değişecek? 27 Mart 2016 Pazar günü saatler ileri mi geri mi alınacak? Yaz saati uygulaması, geçen yıl 25 Ekim’de sona ermesi gerekirken, 1 Kasım Genel Seçimleri nedeniyle 8 Kasım’a ertelenmişti. 8 Kasım’da başlayan ve kış saati uygulaması, 27 Mart 2016 Pazar günü yaz saati uygulamasına geçilmesiyle beraber sona erecek. Kış saati uygulamasına ise 30 Ekim 2016 Pazar günü 04.00’ten itibaren bir saat geri alınarak geçilecek.

YAZ SAATİ UYGULAMASIYLA MEMURLARIN MESAİ SAATLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Yaz saati uygulamasıyla en çok merak edilen sorulardan biri de memurların mesai saatlerinin değişip değişmeyeceği. Uygulama ile birlikte memurların çalışma saatleri 28 Mart Pazartesi’den itibaren 08:30 – 12:00 ile 13:00 – 17:00 olarak yeniden değişecek.

1

Yaz saati uygulamasına geçilmesiyle birlikte Türkiye’deki memurların mesai saatleri de değişiyor. İstanbul Valiliği Kış saati uygulamasından sonra memurların mesai saatlerini 08:00 – 12:00 ile 12:30 – 16:30 olarak güncellemişti.

YAZ – KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir. Yazın saatlerin bir saat ileri, kışın ise saatlerin bir saat geri alınmasının tek nedeni gün ışığından daha fazla yararlanarak elektrikten tasarruf etmektir.

Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin’nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin’in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

Milyonlarca kişinin 1 saatliğine de olsa elektriği kullanmaması çok büyük tasarruf sağlar. Bu yüzden her yıl düzenli olarak bahar başlangıcında yaz saat uygulamasına, sonbaharda ise kış saat uygulamasına geçilir.

 

1

Etiketler: yaz saati uygulaması 2016, saatler ne zaman ileri alınacak 2016, saatler ileri mi geri mi alınacak 2016 , yaz saati uygulaması nedir, yaz saati memurların mesai saatleri, saatler ileri alınacak, saatler kaçta ileri alınacak, yaz saati uygulaması ne zaman başlıyor, saatler ileri mi alınacak, saatler geri mi alınacak, saatler ne zaman değişecek

 

Kaynak: Ajanshaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.