Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yaşamın Temel Gereksinimi

Yaşamın Temel Gereksinimiyasamin-gercek-geeksimi

Hareket etmek, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarındandır. Solumak, su içmek, yemek yemek gibi. Hareket etmek genel anlamda fiziksel, metabolik, ruhsal ve diğer, sağlık açısından gerekli tüm durumlar için büyük öneme sahiptir. Yürümek, koşmak, değişik sportif etkinlikler ve özellikle sıkça kullanılan tabiriyle kültür – fizik hareketleri… Tüm egzersizler hareket etmenin çeşitleri olarak sıralanır. Sabit bir şekilde durmanın ve uyumanın dışında, aslında yaşamda hep hareket halindeyiz. Hatta gerçek anlamdaki hareketsizliğimiz kalbimizin durduğu ve artık organların işlevlerini yitirdikleri ölüm hadisesiyle gerçekleşmektedir. Çünkü bizler uykuda olduğumuzda bile müthiş ve muhteşem olaylar gerçekleşmektedir vücudumuzda.

Aslında Gerçek Gereksinim

Hareket etmeyle vücudumuzda âtıl durumda bıraktığımız gizli güçleri de çalıştırmaya başlamış oluruz. Bu gizli güçlerin sınırları çok geniştir. Bu yüzden her olimpiyat şampiyonasında hiç kırılamayacak sanılan dünya rekorları daha iyi derecelere yerlerini bırakmak zorunda kalmaktadır. Tüm dereceler hep insanın gelişimi ve olumlu değişimi ile kırılacaktır. Bu, sınırsız potansiyel gelişiminin ve insanın gizli kalmış güçlerinin açığa çıkmasının bir sonucudur. Hareket etmeyle kalp atışlarımızı ve dolaşım sistemimizi hızlandırmaktayız. Kalp atışlarımızın ve kan dolaşımımızın hızlanması ile daha sık ve derin nefes alıp vermeye başlamaktayız. Nefes alıp vermemiz ve böylece kanımızı oksijenlendirmemiz yaşam için gereklidir. Çünkü oksijenlenmemiş bir kan dolaşımı vücudun hiçbir organının ihtiyacına cevap veremez. Kirli benzin nasıl otomobilimizin karbüratörünü tıkar, çalışmasını ve performansını olumsuz yönde etkilerse, kirli kan da hastalıklara zemin oluşturur. Kalp ve damar hastalıkları, anksiyete, depresyon gibi ruhsal hastalıklar, metabolik kronik zihinsel birçok hastalık doku ve organlarımızın oksijensiz kalmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yaşamın temel gereksinimi olarak nitelediğimiz egzersiz, kanımızın oksijenlenme- sini sağlaması açısından ikincil öneme sahiptir. Çünkü vücudumuzu oksijenlendirmemiz sadece egsersize bağlı değildir. Oturduğumuz veya uzandığımız herhangi bir yerde de doğru nefes alıp vermeyle bunu gerçekleştirebiliriz. îşte tam bu özelliklerle, yani hem hareketlerle, hem de oturduğumuz yerde nefes alma teknikleriyle yoga, mükemmel sağlığa oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.