Anasayfa » Yaman, Liza ve Ben

Yaman, Liza ve Ben

Yaman, Liza ve Ben1

Belçika kurtları Ben ve Liza ile, labrador cinsi Yaman, aldıkları özel eğitimle Antalya narkotik polisinin zehir tacirlerine karşı en büyük silahı

Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği’ne ait ‘Yaman’, ‘Liza’ ve ‘Ben’ isimli 3 narkotik köpeği zehir tacirlerinin korkulu rüyası oldu.

833 OPER ASYONA KATILDILAR
Narkotik köpekleri Yaman, Liza ve Ben’in hassas burunları sayesinde, piyasa değeri milyonlarca lirayı bulan uyuşturucu yakalandı. Ocak ayından bu yana narkotik köpeklerinin katıldığı 833 operasyonda 772 kilo uyuşturucu, 129 bin adet sentetik hap ele geçirildi. Operasyonlarda 1080 kişi gözaltına alınırken, 369’u tutuklandı. Narkotik Büro Amirliği bünyesinde bulunan Yaman, Liza ve Ben isimli 3 narkotik köpeğine eğitmen polis İbrahim Köksal tarafından her gün eğitim veriliyor. Çok hassas eğitimleri olan köpeklerin beslenmeleri konusunda da özen gösteriliyor. En has uyuşturucunun kokusunu metrelerce uzaktan alabilen köpeklerin haftalık ve aylık temizlik ile veteriner bakımları da aksatılmadan yapılıyor. Narkotik Büro’ya ait Belçika kurdu malinois cinsi Ben ve Liza ile labrador cinsi Yaman isimli köpekler her türlü engeli aşıp hedefe ulaşıyorlar. Eğitmen polisin komutunu harfiyen yerine getiren köpekler insanlardan uzak tutuluyor. Narkotik yetkilileri 3 köpeğin bugüne kadar hiç hata yapmadıklarını belirttiler. Yaklaşık 5 yıldır görev yapan köpekler özellikle Antalya Havalimanı dış hatlar terminalinde valizleriyle uyuşturucu sokmaya çalışan yerli ve yabancı zehir tacirlerine göz açtırmıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.