Yamaha nın Basın Lansmanından R1M ile ilgili sizin için seçtiğimiz bilgiler

Basın Lansmanından R1M ile ilgili sizin için seçtiğimiz bilgiler

yamaha

yamaha

R1M tüm dünya geneli ile birlikte aynı zamanda Türkiye’de satışa çıkıyor. Bu motosiklet dünya genelinde internet üzerinden sipariş edilmekte olup, Türkiye’ye ayrılan 12 motordan 7’si satılmış veya ayrılmıştır.
Yamaha Motor 1998 yılında son yılların en dikkat çeken modeli YZF-R1 ‘i ürettiğinde motosiklet dünyasına neler yapabileceğini göstermiş, bu modelin ancak yine kendi ürettikleri teknoloji ile aşılabileceğini söylemişti. Mükemmele yakın yarış performansı için teknolojiyi cesurca kullanan Yamaha Motor, YZF-R1 M’i, yarış pistinde yüksek seviyedeki performansını daha ileriye taşıması için geliştirilen Öhlins Elektronik Yarış Süspansiyon (ERS) sistemi ile donatmıştır. YZF-R1M karbon gövde, İletişim Kontrol Ünitesi (CCU) ve yüksek teknik özellikli Bridegstone lastikler dahil son derece sofistike bir dizi ekipman içermektedir, sunduğu en önemli avantajlar ise, frenleme sırasında dalmayı azaltarak ilave sabitlik ve kontrol sağlamanın yanı sıra, virajlardan çıkarken artırılmış viraj kontrolü ve arttırılmış çekişe yardımcı olmasıdır.
Yeni elektronik ön ve arka süspansiyonlar, 6 eksenli IMU çeşitli sensörlerden veri alır ve sistemin Süspansiyon Kontrol Ünitesi (SCS) çalışma durumlarına göre ön ve arka süspansiyonlara entegre ayarlar uygular. ERS’nin etkinliğinin anahtarı, YZF-R1M modelinin 3 boyutta yaptığı her hareketin gücünü ve devrini sürekli olarak
gözlemleyen 6 eksenli IMU’dur. IMU’dan gelen veriyi anında analiz eden ERS, çalışma durumlarını değerlendirir ve aynı zamanda SCU, ön ve arka süspansiyon sistemleri için gereken ideal kompresyonu ve yaylanma sönümleme kuvvetini hesaplar. Ön ve arka sönümleme ayarını anında yapan step motorlarına sinyaller gönderilir, bu da YZF- R1M sürücüsünün, en etkili ayarda çalışması için sürekli ince ayar yapılan bir süspansiyon sisteminden faydalanmasını sağlar.
Bu yeni Elektronik Yarış Süspansiyonu, ‘Otomatik’ ve ‘Manuel’ mod seçeneği sunar ve bu iki mod içerisinde üç farklı ayar mevcuttur. Bu da sürücüye geniş yelpazede tercihler ile farklı sürüş deneyimleri ve farklı yüzeylere uyum sağlayabilmesi için altı adet eşsiz seçenek sağlar. ‘Otomatik’ mod seçildiğinde, çalışan modlardan ikisinde özel pistlere ya da koşullara uyum sağlamak için sönümlemeye ince ayar yapmasına izin veren bir işlev vardır.
Sabit sönümleme özellikleri ve daha etkili ayarlama için, ön çatalların ayrıca sönümleme işlevleri vardır. Kompresyon sönümlemesi sol çatal, yaylanma sönümlemesi ise sağ çatal tarafından yapılır. ERS’nin tasarımı aynı zamanda ön ve arka süspansiyondaki kompresyon ve yaylanma sönümlemesi işlevlerinin bağımsız ayarlarına da izin verir, başlangıç ayarı elle çalıştırılan bir düğme ile yapılır.
Tasarım YZF-R1M, tam karbon karenaj, karbon ön çamurluk ve karbon sele kaplaması ile donatılmıştır. Hafif karbon karenaj saydam bir şekilde kaplanmıştır ve mavi YZR-M1 tarzı jantlara uyum sağlayan racing blue tonu ile birlikte, yeni özel geliştirilen metalik görünümlü gümüş renk ile boyanmış üst, orta ve alt kısımlar içerir.
YZF-R1 M modelinin bir başka ayrıcalıklı tasarımı ise, malzemenin kalitesini ortaya çıkaran saydam kaplamalı parlak alüminyum yakıt deposu kullanımıdır. Alüminyum depoyu ve gümüş renkli karenaj bölümlerini tamamlamak için R1 M’in yukarı doğru kiriş tipi salıncağının da, R1 ‘in siyah kaplamasına zıt bir şekilde son derece parlak bir alüminyum kaplaması vardır. Daha ayrıcalıklı tasarım özellikleri, altın renkli ön radyal kaliperlerde görülürken, Öhlins Elektronik Yarış Süspansiyonu (ERS), ön çatallardaki özel kaplama 43 mm altın iç boruları kullanır.
Sürüş detaylarını kayıt altına almak YZF-R1M modeline standart ekipman olarak eklenen İletişim Kontrol Ünitesi (CCU) sürücülerin tur süreleri, hız, gaz konumu, GPS ile izleme, yana yatış açısı vs. gibi çok çeşitli çalışma verilerini kaydedebilen kapsamlı veri girişi işlevli kullanıcı dostu bir ara yüzdür. Veri bir tablet üzerinden R1 ‘in CCU’su ile kablosuz bağlantı kullanılarak görüntülenebilir, karşılaştırılabilir ve paylaşılabilir. Böylece sürücülerin önceki yarış veya pist seansını analiz etmelerini ve gerekli ayarlamaları yapmalarını sağlar.
Sürücüler, CCU’yu aynı zamanda Yamaha Sürüş Kontrol (YRC) sistemi ile iletişimde bulunmak, çalışma modu ayarlarını görüntülemek, indirmek veya değiştirmek için kullanabilirler. İndirilebilir bir Android (4.2 üstü) uygulama kullanarak, R1M sürücüleri fabrika menüsü veya özel ayarlardan hızlı ve kolayca YRC ayarları kablosuz bir şekilde düzeltebilir.
RIM’nin özel geliştirilen lastikleri, Yamaha ve şimdiki MotoGP tedarikçisi Bridgestone arasında yapılan işbirliğinin sonucudur. 200/55-ZR1 7 arka lastik ve 120/70-ZR1 7 ön lastik, pistte R1 modelinin performans özelliklerini en iyi hale getirmek için formüle edilen özel bir bileşen içerir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.