‘Yalıdaki hasar 700 bin dolardan fazla’

‘Yalıdaki hasar 700 bin dolardan fazla’musevi-cemaati-nin-onemli-ismi-modaci-etel-baler-7527076_5422_m

Kanlıca’da Ethem Pertev Yalısı’na çarpan kuru yük gemisine 700 bin dolar tutarında haciz kondu. Yalının sahibi Köprülü ailesi zararın çok daha fazla olduğunu belirterek haciz miktarının yükseltilmesini istedi

İstanbul Boğazı’ndan 21 Temmuz günü Marmara’ya açılan 106 metre boyundaki Sierra Leone bandıralı Majed and Randy isimli kuru yük gemisi, Ukrayna’dan yüklediği tahılı Beyrut’a götürmek için 21 Temmuz günü İstanbul Boğazı’ndan geçerken dümen arızası nedeniyle Kanlıca önlerindeki Ethem Pertev Yalısı’na çarptı. Kaza sonrasında gemide ve tarihi yalıda hasar meydana gelirken can kaybı yaşanmadı. Kazanın ardından Büyükdere’ye demirleyen gemi adli ve idari işlemlerinin tamamlanması ardından yükünü boşaltmak üzere yoluna devam etti. Yalıda meydana gelen hasarın maddi boyutu ortaya çıktı. Mahkeme, hasarın 250 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında olduğu yönündeki ekspertiz raporu üzerine, hasarı 700 bin dolar olarak belirledi. Gemi üzerine 700 bin dolarlık haciz konuldu.

İTİRAZ DEĞERLENDİRİLECEK
Ancak kazanın ardından New York’tan Türkiye’ye gelen yalının sahibi Murat Köprülü’nün eşi Nina Köprülü bu miktarı az buldu. Mahkemeye başvuran Nina Köprülü yalının değerinin yaklaşık 30 milyon lira olduğunu, sadece içinin dekorasyonunu dünyaca ünlü mimar Mica Ertegün’e yaptırdıklarını ve 2 milyon lira harcadıklarını, her yerin el işçiliği ve Afrika’dan getirilen özel malzeme ile dizayn edildiğini belirterek, gemi üzerine en azından 1 milyon euro haciz tesis edilmesini talep etti. Mahkeme itira- zı değerlendirmeye aldı. Diğer yandan kaza sırasında yalıda oturan Türkiye Musevi Cemaati’nin geçici başkanlarından Sami Herman’ın kızı olan Etel Baler’in Köprülü ailesine aylık 17 bin lira kira ödediği öğrenildi. Ailenin yalıyı boşaltacağı, Köprülü ailesinin bu nedenle kira kaybının da olacağı kaydedildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*