Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

YABANİ ROKA SALATA

YABANİ ROKA SALATA
Arabçası : Circîr-ü Berrî. Farsçası : Tere terzek (terezk), Circfr. Lâtincesi : Bressica Erucastrum.Yetiştiği yer ve çeşitleri: Ilıman bölgelerde yetişir. Kullanılan maddesi: Tohumu.
Tıbbî Özellik ve Faydaları: a) Tohumu hardala benzer. Yabanî olanlar bostanîsinden daha kuvvetlidir. Fazlası insana acaip rüyalar gösterir, kanı galeyana getirir. Muslihi, Hindiba, bedeli Havuç tohumudur. Bazıları pırasa tohumu da bedeldir, derler. Takvim sahibine göre ise üzerlik bedelidir. b) Ezilmiş tohumu yahut suyu: Göğüsteki balgamı söktürmek için, bal ve sirke şerbeti ile beraber içilir. c) Sığır ödü ile karıştırıp yara izlerine ve koltuk altlarına sürülse, ter ve fena kokuları yok eder. ş) Şiddetli idrar söktürür. d) Üzüm şırasıyla karıştırılarak içildiğinde kadınların sütünü çoğaltır. e) Tohumu döğülüp tuz yerine yumurtaya ekilerek yense, şehveti artırır ve cinsiyet organlarını kuvvetlendirir. f) Tohumunun suyu ile vücuttaki lekeler yıkandığında, iyi gelir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.