WYVİLUE-THOMSON

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

(sır Charles),büyük britanyalı biyoloji bilgini ve okya- nusbilimci (West Lothian 1830 – Bonsyde 1882), Edinburgh Üniversitesi’nde profesör ve Chaltenger’m dünya çevresinde dolaşma seferinde (1872-1876) bilimsel yönetmen oldu.
W YVİLLE-THOMSON eşiği. Kuzey -doğu Atlas okyanusu’nda yükselti, iskoç- ya kıyısını Faertferne (en az derinliği; 327 m) sığlığına birleştirir. Eşiği yaran boğaz (657 m) Rockall havzası ile (G.’de) Faerfi- erne – Shetland çukurunu (K.’de) birbirine bağlar Dip yüzeyi lavlardan oluşmuştur. Eşik Norveç havzasının dibindeki suları alır; ama, ayrıca, Kuzey Atlas okyanusu akıntısının kollarından biri de buradan geçer
W YZEWA (Teodor WYZEWSKİ, Thto- dore de —denir), Polonya kökenli fransız müzikolog (Kaluş, Ukrayna, 1862 – Paris
1917). 1869’da Fransa’ya gitti, 1884’te E. Dujardin’le birlikte /a Revue wagn6rienne’\ 1886’da da Revue indâpendante’m yeni dizisini kurdu. Ayrıca, Beethoven ve Wag- neradlı iki kitap yayımladı (1898). 1901’de, Adolphe Boschot ve Georges de Saint -Foix ile birlikte Sociötd Mozart’ı kurdu. Georges de Saint-Foix ile birlikte, Wolf- gang AmödĞe Mozart: sa vie  musicale et son oeuvre (VVolfgang Amadeus Mozart: müzik yaşamı ve yapıtları) [1912] adlı bir yapıtının ilk iki cildini yazdı.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.