Wuhan’daki DSÖ ekibi, koronavirüs kaynağının ‘tanımlanamadığını’ söyledi

Uzmanlar ayrıca, 2019’un sonundaki salgından önce Wuhan’da önemli bir SARS-COV-2 yayılımı olmadığını söylüyor.

Çin’deki koronavirüs salgınının kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) uzman bir misyonu, henüz hayvan kaynağını tespit etmediğini ve bir Çin laboratuvarından sızmış olma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü gıda güvenliği ve hayvan hastalıkları uzmanı Peter Ben Embarek, Salı günü Çin’in merkezi Wuhan kentine yaptığı ziyaretin sonunda bir grup bilim insanının koronavirüsün olası kökenlerini araştırdığı bir değerlendirme yaptı. İlk vakalar Aralık 2019’da şehirde keşfedildi.

Embarek, “İlk bulgularımız, bir ara konakçı tür yoluyla girişin en olası yol olduğunu ve daha fazla çalışma ve daha spesifik, hedefli araştırma gerektireceğini gösteriyor” dedi.

Embarek, “Bununla birlikte, bulgular, laboratuvar olayları hipotezinin, virüsün insan popülasyonuna girişini açıklamasının son derece olası olmadığını gösteriyor” dedi.

Wuhan Viroloji Enstitüsü, kapsamlı virüs örnekleri topladı ve virüsü çevredeki topluluğa sızdırarak orijinal salgına neden olmuş olabileceği iddialarına yol açtı. Çin, bu olasılığı şiddetle reddetti ve virüsün Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere başka yerlerden kaynaklanmış olabileceğine dair diğer teorileri destekledi.

Ekip, hastalığın ilk insanlarda nasıl sonuçlandığına dair birkaç teori üzerinde düşünüyor.

Misyon, diplomatik olarak düğümlü bir görevdir ve daha başlamadan önce bir aklama korkusuyla, ABD’nin “sağlam” bir soruşturma talep etmesi ve Çin’in soruşturmayı “siyasallaştırmama” uyarısıyla karşılık vermesi ile izlenen bir görevdir.

DSÖ ekibinin ziyareti, Çin’in bunu geçen Mayıs ayında yapılan Dünya Sağlık Asamblesi toplantısında büyük uluslararası baskılar nedeniyle kabul etmesinden ve Pekin tamamen bağımsız bir soruşturma çağrılarına direnmeye devam etmesinden sonra müzakere etmek için aylar sürdü.

Çinli yetkililer, şu anda dünya çapında 2,3 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan salgının olası nedenleri hakkında bilgileri sıkı bir şekilde tuttu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*