Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

William Hazlitt

Hazlitt, William

1

İngiliz deneme yazarı (Maidstone, Kent 1778-Londra 1830). Bir papazın oğlu olan William Hazlitt, 19-24 yaş­ları arasında eline her geçeni okuyarak kültürünü geniş­letti. Çok geçmeden Coleridge ve VVordsvvorth’la dost­luk kurup, Charles Lamb’in çevresindeki sanatçılara ka­tıldı.Yaklaşık 1810’dan sonra dergilere birçok yazı yaz­dı ve çeşitli konferanslar verdi. Bunların sonradan bira- raya toplanmasıyla Essays on the Principle of Human Action (İnsan Davranışının İlkeleri Üstüne Denemeler, 1805), Free Thoughts on Public Affairs (Kamu İşleri Üs­tüne Denemeler, 1806), Characters of Shakespeare’s Plays (Shakespeare’in Oyunlarındaki Kişiler, 1818), A Wiew of the English Stage (Ingiliz Tiyatrosuna Bir Bakış, 1818), Lectury on the Dramatic Littérature of the Age of Elizabeth (Elizabeth Çağı Tiyatro Edebiyatı Üstüne Kon­feranslar, 1820), vb. adlı yapıtları yayınlandı. Hayran ol­duğu Napolyon’un ؛yaşamöyküsünü yazdı: Life of Napoleon Bonaparte (Napolyon Bonapart’ın Yaşamı, 1828-1830).

Çağının sanatçılarını, üniversite gençliğini ve geniş okuyucu kitlesini büyük ölçüde etkilemiş olan Hazlitt, yapıtlarının yer yertaraflı olmasına, bazen inatçı önyar- gılar kapsamasına karşın, modern İngiliz düzyazısının başlıca ustalarından biri sayılmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.