Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

WİLLEM II NASSAULU

(Lahey 1626 – ay. y. 1650), Hollanda stathouder’i (1647 -1650), stathouder Frederik-Henrik’in ve İngiltereli Mary’nin oğlu. Orange partisi başkanıyken istemeyerek, ispanya’yla, Birleşik Eyaletler’in bağımsızlığını tanıyan ve GĞnâralitĞ ülkelerini de kapsayan Münster antlaşması’nı imzaladı (1648). Charles l’in damadı olarak İngiliz devri- mini kabul edemedi. Mazarin tarafından desteklendi; ispanya ve İngiltere’yle yeniden savaşacağını düşünerek ordu kadrolarını dağıtmayı kabul etmedi. Hollanda devletleri bu karara karşı çıkınca, aralarında Johan VVİtt’in de bulunduğu altı önderini ele geçirdi (Lahey konferan- sı’nda, 30 temmuz 1650 hükümet darbesi). O zaman Mazarin’le, ispanya ve İngiltere’ye karşı bir saldırı ittifakı yaptı (ekim 1650), ancak apansız ölümü antlaşmanın gerçekleşmesini engelledi (kasım 1650). VVİllem II, geleceğin VVİlliam lll’ü olacak olan, doğacak bir çocuk bırakmıştı. Bu durum cumhuriyetçi partiye, 1672’ye kadar Nassau ailesini stat- houderlikten uzak tutma olanağını sağladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Yaban

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’ nun romanı (1932; CHP roman armağanı ikinciliğini kazandı [1942]). Yazarın Kurtuluş savaşı’yla ...