Washington Post, Putin’in Yeni Hedefini Duyurdu

Washington Post, Putin’in Yeni Hedefini Duyurduwashington-post-putin-in-yeni-hedefini-acikladi-8276503_x_4678_300

Washington DC’nin en büyük ve en eski gazetesi Washington Post gazetesi, Rusya’nın Suriye’de düzenlediği operasyonlarla ilgili olarak uluslararası uzmanların bilgisine başvurdu. Bu uzmanlardan biri de New York Üniversitesi’nden Profesör Mark Galeotti’ydi. Galeotti, Suriye’den kısmi çekilme kararı alan Putin’in Rusya’nın yeni askeri gücünü Afganistan’da veya Orta Asya’daki terörle mücadele operasyonlarında kullanabileceğini ifade etti.

WASHINGTON POST GAZETESİ UZMANLARIN GÖRÜŞÜNE BAŞVURDU

Washington Post gazetesi, Rusya’nın Suriye’de düzenlediği operasyonlarla ilgili olarak uzmanların görüşlerini aldı.

“OPERASYONLAR, RUS ORDUSUNA YENİ KABİLİYETLER KAZANDIRDI”

Uluslararası uzmanlar, operasyonların Rus ordusuna yeni imkan ve kabiliyetler kazandırdığını belirtip, özellikle denizaltıdan fırlatılan seyir füzelerine, lojistik sisteminin gelişmesine ve elit birliklerin ortaya çıkmasına vurgu yaptı.

“RUS ASKERLER, SURİYE’DE İYİ BİR TEŞKİLAT KURGUSUNA SAHİP”

Uzmanlar ayrıca Rus askerlerinin Suriye’de profesyonel olduklarını ve iyi bir teşkilat kurgusuna sahip olduklarını gösterdiklerini belirtti.

“RUSLAR HEPİMİZİ HAKSIZ ÇIKARDI”

“Operasyonlar başladığında Washington’da Rusların operasyon temposunu yakalayamayacağı düşünülüyordu. Ancak Ruslar hepimizi haksız çıkardı” diyen Mark Galeotti, Rusya’nın yeni askeri gücünü Afganistan’da veya Orta Asya’daki terörle mücadele operasyonlarında kullanabileceğini kaydetti.

“NATO ARTIK PLAN YAPMAK ZORUNDA”

Rus uzman İgor Sutyagin ise, “1990’dan bu yana Avrupa’da Rusya ile bir çatışma yaşanması öngörülmüyordu. Ancak bu kanı, Suriye’deki operasyonlarla ortadan kalktı” dedi. Sutyagin, batılı güçlerin artık savunma konusunda plan yapmak zorunda olduklarını vurguladı.

“GÜRCİSTAN SAVAŞI RUS ORDUSUNDA REFORM ÇALIŞMALARINI TEŞVİK ETTİ”

Avrupa Uluslararası İlişkiler Konseyi’nden Gustav Gressel’e göre, 2008 yılında Gürcistan’da yaşanan savaş, Rus ordusunda reform ve modernizasyon çalışmalarını teşvik etti.

Daha önce bu konuda bir çalışma hazırlayan Gressel, Rusya’nın savaşın ardından ‘sessiz askeri devrim’ gerçekleştirdiğini kaydetmişti.

WASHINGTON POST NEDİR?

The Washington Post, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington, DC’nin en büyük ve en eski gazetesidir. Yayın dili İngilizce olan gazete, broadsheet formatında yayımlanmaktadır.

Gazete Stilson Hutchins tarafından 1877 yılında kurulmuştur. Sahibi The Washington Post Company’dir. The Washington Post özellikle Watergate skandalı sırasında ünlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.