Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Washington Anıtı

Washington Anıtı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Washington Anıtı.1884’te tamamlanan anıt ilk başkanın anısına yapılmıştır.

 

Anıtın yapımı Amerikan İç Savaşı sırasında yanm kalmışve bu nedenle yapı tamamlanırken iki değişik tonda beyaz mermer kullanılmıştır. 169 metre yükseklikte, kare tabanh, içi boş, ucu piramit biçimli bir sütun olan anıta ziyaretçiler ya asansörle ya da 898 basamak merdivenle çıkarlar.
Beyaz Saray. ABD başkanınm evi ve çalışma yeri olan yapı BEYAZ SARAY maddesinde anlatılmıştır.
Pentagon ve Arlington Ulusal Mezarlığı. Savunma bakanlığı binası olan Pentagon, Potomac Irmağı’nın doğusunda, Virginia’nm ArHngton ilçesinde yer alır. Bu dev yapıda yansından çoğu sivil olan 22 bin kişi çalışır. ABD Genelkurmay Başkanlığı da buradadır.
– Beş köşeli olduğu için, İngilizce beşgen anlamına gelen pentagon adı verilen yapı II. Dünya Savaşı sırasında 16 ayda yapılmıştır. Yapı beşgen biçimli, birbirine koridorlarla bağhj iç İçe beş yapıdan oluşmuştur. 14 hektar alana yayılan yapının uzunluğu 28 kilometreyi bulan koridorlarında sergiler, dükkânlar ve yiyecek satılan yerler vardır.
Pentagon’un kuzeybatısındaki ArUngton Ulusal Mezarhğı’nda ünlü asker ve devlet adamlarının mezarları vardır. Amerikan Bağımsızlık Savaşı ye Amerikan İç Savaşı da içinde olmak üzere ABD’nin katıldığı bütün savaşlarda ölmüş askerlerin bazılan burada gömülüdür. Savaşlarda ölmüş tüm ABD askerlerine adanan Meçhul Asker Anıtı da buradadır. Başkan. John F. Kennedy ve Robert F. Kennedy’nin mezarlan da Arlington Ulusal Mezarhğı’ndadır.Nüfus ve Toplumsal Yaşam
Başlangıçtan beri Washington’daki belli başlı iş ABD’yi yönetmek olmuştur. Kent hiçbir zaman bir liman ya da sanayi kenti olarak gelişmemiştir; ama önemli bir turizm merkezidir.
Kentin içinde ve çevresinde hükümet kuru-luşlarmm gelişmesiyle Washington ABD’nin her yöresinden insanlan çeken bir kent oldu. Kente çalışmak için gelen çok sayıda insan ile oranlandığında, burada doğup büyüyenlerin sayısı çok azdır. Nüfus genellikle geçici olarak^ adlandınlır; çünkü birçok insan yalnızca geçici bir süre için bu kente gelmiştir. ;
ABD Kızılhaçı, Amerikan Devrimi’nin Kızları, ABD Ticaret Odası ve çeşitli işçi sendikalan gibi büyük kuruluşların başkanlıkları Washington’dadır. Kentte temsilcilikleri bulunan uluslararası kuruluşlar arasında Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Amerikan Devletleri Örgütü de vardır.Yabancı devletlerin temsilcileri olan elçiler ve öbür diplomatlar ile yabancı muhabirler de Washington’da çahşır. Bu insanlar kente belirgin bir uluslararası hava verir. Washington’ da 125 kadar yabancı elçilik bulunur.
Vashington, D.C. yönetim merkezi olmasının yanı sıra, büyük bir kültür merkezidir. Kentte yıl boyunca müzik, tiyatro ve spor etkinlikleri eksik olmaz. Yazın ortalama sıcaklığı 24°C olan kentin ıhman iklimi açık hava etkinlikleri için çok uygundur.
Ulaşım1976’da hizmete giren metro kentteki toplu ulaşımı büyük ölçüde iyileştirmiştir. Kent merkezi ile banliyöler arasında önemli bir bağlantı oluşturan 161 kilometrelik metronun 50 yeraltı ve 37 yerüstü istasyonu vardır. Washington kentinin toplu ulaşım sisteminde metronun yanı sıra tren ve otobüsler de kullanılır.
Potomac ve Anacostia ırmaklan üzerinde birçok köprü vardır. Kentte, Dulles Uluslararası Havalimanı’mn yam sıra başka hava-alanlan da hizmet verir.
Nüfusu 620.000’dir (1988).


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.