Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

WALRAS

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

(Löon Marie Esprit), fransız iktisatçı (Evreux 1834 – Clarens, İsviçre, 1910) 1860’ta Lozan’da toplanan Uluslararası vergi kongresine katıldı, 1870’te aynı
X-Marinie kol.
kentin üniversitesinde ekonomi politik kürsüsüne getirildi. Cournot’nun ve babası Auguste VValras’ın (1801-1866) çalışmalarına dayanarak, matematiksel iktisadı kurdu ve marjinal hesabın iktisada sokulmasına katkıda bulundu. Üniversitedeki kürsüsünde kendisine ardıl olan Pareto ile birlikte Lozan* okulunun Jsaşı olarak görüldü. Başlıca yapıtları: EIĞments d’6co- nomie püre (Salt iktisadın öğeleri) [1874 -1877], Etudes d’Ğconomie sociaie: Th6- orie de la rĞpartition de la richesse sociaie (Toplumsal iktisat incelemeleri: toplumsal servetin bölüşüm kuramı) [1896], Etudes d ’öconomie politiçue appliquĞe: ThĞorie de la production de la richesse sociaie (Uygulamalı ekonomi politik incelemeleri: toplumsal servetin üretim kuramı) [1898]. VValras, çağının iktisat bilimine çok büyük bir katkıda bulundu.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.