Vinç

Bina inşaatlarında, büyük iş fabrikalarında, tersanelerde ağır bir yük veya iş parçasını k^ldınp başka bir yere koymak için kullanılan kancalı, halatlı, motorlu bir iş makinası. Vinçler de ağır bir yükü yükseğe kaldırmak için uzun bir kol üzerine monte edilmiş makara ve halatlardan istifâde edilir. Halatlann sarıldığı makara sayısı vincin kaldıracağı yüke bağlı olarak değişik sayıdadır. Vinçlerin ağır bir yükü kaldırma yanında, dik ve yatay olarak hareket ettirme özelliği de vardır. Vincin bu hareketlerini üzerinde bulunan motorlar sağlar. Vinçler umumiyetle dizel-elektrik veya yalnız elektrik motorlarla çalışırlar. Büyük ve ağır yük taşıyan güçlü buharlı makinalarla çalışan vinçler de vardır. Elle çalışan vinçler küçük kaldırma kapasitesinde atölye tipi olanlardır.

Vinçler gaga, makina donanımlannı ve operatörü taşıyan gövde, gövdeyi taşıyan seyyar veya sabit ayaklar ve gövde ile gaga arasındaki makara-halat donanımlarından meydana gelmiştir. Vinçler uzaktan bakıldığında uzun bacakları üzerine oturmuş gövde ve onun da üzerinde hareketli boyun ve gagası ile bir leyleğe benzer. Vinçler şekilleri ve yaptıkları işler bakımından sınıflandırılırlar. Bunlann yanında diğer bir sınıflandırma da kaldırabildikleri en fazla yük miktarına göre yapılmıştır Bu sınıflandırmada vinçler 1 tondan 1000 tona kadar değişen büyüklüklerdedirler.

Maçuna Vinci: Özel bir vinç çeşidi olup, bu vinçte halatın sonundan sütuna kadar olan mesafe değiştirilebilir. Bu çeşit vinçler ençok inşaat yapımında kullanılırlar.

Sütun Vinci: Bu vincin kendi yatay ekseni etrafında dönebilen kendinden destekli ve dayanıklı sütunu vardır. Yük halatın ucundan indirilip kaldırılır. Portatif Halattı Vinç: Bu vinç binalann duvar ve çıkıntılarına adaptörlerle tesbit edilerek kullanılır. Küçük bir vinçtir. Portatif halatlı vinçler özellikle dükkân, toptan satış yeri ve mağazalarda kullanılırlar.

Yürüyen Vinçler: Yürüyen vinçlerin birçok çeşitleri vardır. En iyi bilineni yürüyen halatlı vinçlerdir. Bunun dışında yürüyen köprü vinçleri ve makaslı vinçler vardır. Bu vinçlerde ayaklar tekerlekler üzerine yerleştirilmiş, böylece aletin ray ve yollar üzerinde gitmesi sağlanmıştır.

Kamyon Vinci: Bu vinçler büyük tekerlekli yahut paletli kamyonlar üzerine tesbit edilmiştirler. Seyyar olduklarından çok kullanışlıdırlar.

Yüzen Vinç: Gemilere yük verme ve onlardan yükalma işlemleri çoğunlukla bu vinçlerle yapılır. Duba ve mavnalar üzerine kurulmuş olan yüzen vinçler batan gemileri ve diğer maddeleri su yüzüne çıkarmak için de kullanılırlar.

Kablolu Vinçler: Bu vinçler çoğunlukla toprak ve kaya taşımada kullanılırlar. İki kule arasına gerilen hareketli kablolara asılı olan küpler vasıtasıyla taş ve toprak bir yerden diğer bir yere taşınır. Bu cins vinçler teleferik çalışmalarına benzer. Engebeli arazilerde maden, tomruk ve buna benzer ham madde taşınması için elverişlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

bool(false)