Veleybol

Meşin bir topun iki direk arasına gerilmiş olan ağ üzerinden vurulup aşınlarak, karşılıklı oynanan bir takım oyunu. Voleybol ilk defa senesinde Amerika’da oynanmıştır. Yurdumuzda ise 1919 Amerikalılar tarafından gemi takımlarının arala
Kuzey nnda yaptıkları maçlar vasıtasıyla tanıtıldı. İlk defa-bir okul sporu olarak İstanbul okullannda oynanmaya başlandı. 1948 yılında ise Türkiye Birinciliği ile Türkiye çapında oynanan bir spor kolu haline geldi. Voleybol sporu yurdumuzda Voleybol Federasyonu denetiminde faaliyetlerini sürdürmektedir.
Günümüzde veloybol futboldan sonra çoğunlukta amatör olarak yapılan en yaygın spor kolu hâline gelmiştir. İnsanların boş zamanlarında, paydos saatlerinde oynayacakları spor oyunları arasında voleybol (geniş bir yer kaplamayan sahasıyla) tercih edilen bir spor dalıdır.
Voleybol takımı altı oyuncudan meydana gelir. Voleybol sahası 18 m. uzunluğunda, 9 m. genişliğinde- dir. Saha tam ortadan iki direk arasına gerilmiş bir ağ ile bölünmüştür. Erkekler için ağın yüksekliği 2,43 m., bayanlar için ise 2.24 metredir. Her iki yan alanın sağ taraflarında 3 m. genişliğinde bir servis atma koririr.ru bulunur. Deri kaplı olan voleybol topunun çapı 16,5 cm civannda, ağırlığı ise 196-280 gr. arasındadır. Sahayı çevreleyen çizgiler 5 cm. kalınlığındadır. Sahanın ortasında bulunan ağın alt kenarının yerden yüksekliği 1 m. genişliği 9,5 metredir. Ağ yan çizgilerden en az 50 cm. dışta bulunan direklere bağlanır. Ağın oyun sahası dışındaki kısmına 1 metresi ağa bağlı 80 cm.si ağır üstünde olmak üzere iki renkli bir anten sağlanır.

Voleybol resmî müsabakalarda sadece zemini tahta veya sentetik bir maddeyle kaplı olan sahalarda oynanır. Voleybolda sporculann gayesi, topu filenin üzerinden, kaidelere uygun olarak rakip alana göndermek ve orada yere değmesini sağlamaktır. Top servis bölgesinde bulunan sağ arka oyuncunun, servis atışı ile oyuna sokulur. Servis atışında, top tek elle vurulmalı ve filenin üzerinden ağa değdirmeden rakip alana gönderilmelidir. Topa takımda en fazla üç kere vurulabilir. Bir oyuncu topa iki kere arka arkaya vuramaz. Takım sahaya, sağ ileri, orta ileri, sol ileri, sağ geri, orta geri, sol geri olacak şekildfe yayılır. Oyuncular hep servis değişiminde yerlerini değiştirerek saat dönüşü yaparlar. En az iki farkla 15 sayıya ulaşan takım o seti kazanır. 14-14, 15-15 gibi beraberliklerde 2 sayılık farkı elden eden takım tarafından alınır.

Günümüzde veloybol futboldan sonra çoğunlukta amatör olarak yapılan en yaygın spor kolu hâline gelmiştir. İnsanların boş zamanlarında, paydos saatlerinde oynayacakları spor oyunları arasında voleybol (geniş bir yer kaplamayan sahasıyla) tercih edilen bir spor dalıdır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

bool(false)