Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLAR

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLAR

1

Üstün zekalı bir çocuğu olan ailenin, çocuğuna yapacağı en büyük yardım, ona vakit ayırmaktır.

Milletin en kıymetli hâzinesi, iyi yetişmiş, vasıflı insan gücüdür. Bir milletin müreffeh olmasında; fen, edebiyat, siyaset, sanat gibi alanlarda yetişmiş, üstün vasıflı insanların tesiri büyüktür.

Üstün zekâlı ve yetenekli çocukların kabiliyetlerini erken yaşlarda keşfetmek ve bu yetenekleri geliştirerek en üst seviyede kullanmalarını sağlamak için, öncelikle ailelerin ve öğretmenlerin bu çocuklar hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.2

Erken çocukluk döneminde üstün yetenekli çocukların tespitinde ve onların gelişimlerine uygun eğitim ortamının sağlanmasında, anne babaların rolü büyüktür. Bu yüzden, bebeklik ve erken çocukluk dönemlerinde üstün zekâlı çocukların genel özellikleri, tespitleri, anne ve babaların yapması gerekenler dikkat edilmesi gereken öncelikli mevzulardır. Okul döneminde veya daha büyük yaşlarda üstün zekâ ile ilgili tespitler muhtelif olmakla beraber, bebeklik ve okul öncesi dönemdeki çocuklarda üstünlüğe dair yapılan belirlemeler son derece kısıtlıdır. Bu dönemde akademik beceriler henüz kazanılmadığı için ancak muhtemel bir üstün zekâ ve yetenekten bahsedilebilir.

Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuk Nasıl Tespit Edilir?

Üstün zekâlı ve yetenekli çocukların normal yaşıtlarından farklı olması, onların farklı ihtiyaçları da olduğu gerçeğini karşımıza çıkarmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için öncelikle üstün yetenekli çocukların teşhis edilmesi gerekmektedir. Türkiye’de 2-16 yaş arası çocukların zekâ seviyelerini belirleyen araçlardan Standford Binet Zekâ Testi ve Weschler Çocuklar için Zekâ Ölçeği (VVISC-R) kullanılmaktadır. Ancak 6 yaşından önce yapılan testler güvenilir sonuçlar vermemektedir. Türkiye’de bu testleri uygulayan resmi kurumlar, ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezleridir. Burada dikkat edilmesi gereken asıl önemli nokta üstün zekâlı olduğu belirlenen çocuğun bireysel gelişimlerine göre ihtiyaçlarına cevap verebilmektir. Öncelikle şu bilinmelidir ki, normal gelişime sahip bir çocuk neye ihtiyaç duyuyorsa Üstün zekâlı çocuklar da ona ihtiyaç duyarlar. (Sevgi, disiplin, eğitim…) Onların üstün olmaları karşılaştıkları sorunları mutlaka çözebilecekleri anlamına gelm em elidir. Üstün zekâlı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.