Üniversite Ek Yerleştirme Başvuruları Ne Zaman (2015) – Taban Puanlar, ÖSYM LYS Ek Yerleştirme Kılavuzu

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Üniversite Ek Yerleştirme Başvuruları Ne Zaman (2015) – Taban Puanlar, ÖSYM LYS Ek Yerleştirme Kılavuzu1

Üniversite ek yerleştirme başvuruları başlıyor. 17-21 Ağustos tarihleri arasında yapıalcak olan ek yerleştirmeler ile ilgili detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz. Üniversite kayıtlarının bitmesinin ardından herhangi bir üniversite yerleşemeyen adaylar için yeni bir umut kaynağı olan LYS Üniversite Ek Yerleştirme başvuru tarihi belli oldu. Üniversite kayıtlarının 7 Ağustos’ta sona ermesinden sonra boş kalan üniversite bölümleri ve kontenjan sayıları kılavuzunun önümüzdeki günlerde yayınlanacağı öğrenildi. 2015 Üniversite Ek Yerleştirme tercihi yapacak olan öğrenciler, ÖSYM LYS Ek Yerleştirme kılavuzu 2015 Merak ediyorlar. Üniversite yerleştirme sınavı sonuçlarının açıklanmasının hemen sonrasında herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için ek yerleştirmeler 17-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacak. Üniversite ek yerleştirme ne zaman yapılacak, üniversite ek yerleştirme sonuçları ne zaman, üniversite ek yerleştirme tercihleri ne zaman, ek yerleştirme üniversite kayıtları ne zaman, üniversite ek yerleştirme nasıl yapılır? Sorularının cevabı ve detaylar haberimizde.

üniversite ek yerleştirme tarihi ne zaman
2015 – 2016 LYS ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK
Üniversite kayıtlarının sona ermesi sonrasında herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için üniversite eğitimi için yeni bir umut kaynağı olan LYS Ek Yerleştirme başvuru tarihi belli oldu. Öğrenciler ek tercih işlemlerini yapacakları boş kalan üniversite bölümleri ve kontenjan sayıları kılavuzu kısa bir süre içerisinde yayınlanacak. Tercihlerde açıkta kalan öğrenciler için merakla bekledikleri ek yerleştirme başvuru tarihleri açıklandı. 17-21 Ağustos 2015 arasında yapılacak ek yerleştirme sonrasında üniversiteye kayıt tarihleri ise: 31 Ağustos 2015 ile 04 Eylül 2015 tarihlerinde.

 

2015 ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK

ÖSYM’nin yayınladığı 2015 ÖSYS yerleştirme kılavuzundaki açıklamaya göre, Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildiriliyor. Yükseköğretim programlarının 2015-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dahil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılıyor.

Ek yerleştirme tercih ücreti ise 10,00 TL olarak belirlendi.

EK YERLEŞTİRME TABAN PUANLARI NASIL BELİRLENİYOR

ÖSYM’nin yayınladığı 2015 ÖSYS yükseköğretim kontenjanları ve yerleştirme başvuru kılavuzunda yer alan ifadede, ek yerleştirmede Tablo 4’teki lisans programları ile Tablo 3B’deki ön lisans programlarına, merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında aday yerleştirilmiyor.

Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak.
ÖSYM ayrıca, Tablo 3A’daki sınavsız geçiş programlarının genel yerleştirme sırasında dolmama veya kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlarına da ek yerleştirme yapılacak.

Bu yerleştirmede de önce kendi alanlarında tercih yapmış meslek lisesi öğrencileri yerleştirme işlemine alınacak. Meslek lisesi öğrencilerinin kendi alanlarındaki sınavsız geçiş yerleştirilmelerinden sonra boş kalan kontenjanlara genel lise mezunlarının ve meslek liselerinin diğer alanlarından mezun olanların ilgili puanlarına göre yerleştirilmeleri yapılıyor.

Etiket: Üniversite ek yerleştirme ne zaman 2015, Üniversite ek yerleştirme ne zaman yapılacak,2015 ÖSYM ek yerleştirme kılavuzu, üniversite ek yerleştirme tercihleri ne zaman, ek yerleştirme üniversite kayıtları ne zaman, ek yerleştirme kılavuzu ne zaman açıklanacak
KAYNAK: Ajans Haber


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.