Uluslararası soruşturma çağrıları

Hareket geçen geliyor ABD hükümeti sonrasında sadece bir ay içinde yapılan aynı kararlılığı zamanın ABD Dışişleri Mike Pompeo dünyanın tanık olduğu ilan ile, “Çinli parti-devlet tarafından Uygurları yok etmek sistematik girişimi . “
Çin hükümeti, Sincan’daki Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları ihlalleri iddialarını defalarca reddetti. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında yabancı ülkeleri  Sincan ile ilgili veya insan hakları sorunları bahanesi altında Çin’in içişlerine karışmayı bırakmaya” çağırdı .
Kanada Dışişleri Bakanı Garneau Pazartesi günkü oylamanın ardından yaptığı açıklamada, Trudeau hükümetinin Çin aleyhindeki iddiaların uluslararası uzmanlar tarafından araştırılması gerektiğine inandığını söyledi.

Garneau Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Kanada Hükümeti, soykırım iddialarını son derece ciddiye alıyor. Bu tür iddiaların bağımsız bir uluslararası hukuk uzmanları organı tarafından soruşturulmasını sağlamak için uluslararası toplumdaki diğer kişilerle birlikte çalışma sorumluluğuna sahibiz.” Dedi. uluslararası ve bağımsız bir organ tarafından “güvenilir bir soruşturma” başlatılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Garneau’nun açıklaması, İngiliz Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın Çin’i , insan hakları ihlalleri suçlamalarının bağımsız olarak soruşturulabilmesi için Sincan’a “acil ve sınırsız” erişim izni vermeye çağırmasıyla aynı gün geldi .
Raab, Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi’ne yaptığı konuşmada, “Sincan’daki durum solgun olmanın ötesinde. İşkence, zorla çalıştırma ve kadınların zorla kısırlaştırılmasını içeren rapor edilen istismarlar aşırı ve kapsamlı” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*