Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ülkemizde Hobi Bahçelerinin Tarihçesi

Ülkemizde hobi bahçeleri tesisinin kısa bir geçmişi vardır.

Çok önemli işlevlerine rağmen bu bahçelerin yeterince gelişmemelerinin nedenlerinin başında özellikle Konya gibi Anadolu şehirlerinde 1980’lere kadar tek katlı, bahçeli evlerin yaygın olması ve ana kentlerde ise yerel yöneticilerin konunun önemini yeterince bilmemesinden kaynaklanmaktadır. İlk olarak 1986 yılında Bursa’da kurulan “Bursa Küçük Bahçe Tesisleri” kent merkezine 10 km uzaklıkta olup Küçükbalıklı mevkiinde yer almaktadır. Bursa Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 26.500 m2 büyüklüğünde bir alanda tesis edilen bahçede parsel sayısı 86 büyüklüğü ise 200 m2 dir. “İzmir Kent Bahçeleri” projelendirme çalışmaları 1989 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılmıştır. Güzelbahçe yolu üzerinde bulunan 13.950 m2 büyüklüğünde bir alanda tesis edilmiş bahçede parsel sayısı 44 olup, parsel büyüklüğü ise 140-160 m2 dir. Daha sonraki yıllarda İzmir’de Buca Hobi Bahçesi (1999), İstanbul Bakırköy’de Sevgi Yumağı Hobi Bahçesi (2000), Bursa Yıldırım İlçesi’nde Vakıfköy Bağevleri Hobi Bahçesi (2001), Ankara Atatürk Orman Çiftliği Kardelen Hobi Bahçesi (2001), İzmir’de İnciraltı (2003) ve Menderes Bahçevan (2003) Hobi Bahçeleri, Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesi Hobi Bahçesi (2002), Mersin’de Yenişehir Belediyesi Hobi Bahçesi (2003), Kayseri’de Altınoluk Hobi Bahçesi (2003) tesis edilmiştir. 10 Ocak 2007 tarihinde Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu toplantısında SİT alanı içinde olduğu için Ankara Atatürk Orman Çiftliği Hobi Bahçesini kaldırma kararı almıştır. 2007 yılında bulundukları kentlerde belediyeler tarafından halka açılan Kayseri Beştepe Hobi Bahçesi, Gölcük Belediyesi Hobi Bahçesi, Bursa Nilüfer Belediyesi Hobi Bahçesi, İstanbul Büyükçekmece Belediyesi Hobi Bahçesi, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Hobi Bahçesi, Aksaray Belediyesi Hobi Bahçesi gelişmekte olan hobi bahçeleridir.

Konya’da ise merkez ilçeye bağlı iki hobi bahçesi yer almaktadır. Bunlardan biri; Karatay Belediyesi Hobi Bahçesi diğeri ise Selçuklu Belediyesi Hobi Bahçesi’dir.

Karatay Belediyesi Hobi Bahçesi 2000 yılında Adana Çevre Yolu Ereğli Kavşağı yanında 360000 m2 ‘lik alanda (800 parsel) kurulmuştur.

Selçuklu Belediyesi Hobi Bahçesi 2005 yılında Sille Parsana Mahallesi’nde 250.000 m2 alanda (980 parsel) kurulmuştur. Ancak Konya hobi bahçelerinde yerinde yapılan incelemelerde sirkülasyonda hatalar olduğu, bazı gerekli tesislerin (otopark, oyun alanı, toplanma ve sergi satış alanları gibi) olmadığı veya alan büyüklüklerinin yeterli olmadığı ve bitkilendirme ile ilgili problemler olduğu tespit edilmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.