Ukrayna, Azerbaycan’ın yanında

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Ukrayna, Azerbaycan’ın yanında

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Japonya’ya gerçekleştiği resmi ziyaret sırasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefon görüşmesini yaptı.

Poroşenko, Ukrayna’nın Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini kaydetti.

Ukrayna ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları ayrıca, iki taraflı işbirliği konularını da ele aldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkesinin Azerbaycan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan desteğinin değişmediğini bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı internet sayfasından yapılan açıklamaya göre, resmi bir ziyaret için Japonya’da bulunan Poroşenko ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, her iki lider de Dağlık Karabağ’da tırmanan gerginlikten duydukları endişeleri dile getirdi. Liderler, uluslararası kurallar temelinde durumun barışçıl yollardan çözülmesinin önemine değindi.

Poroşenko ve Aliyev, uluslararası organizasyonlar çerçevesinde Dağlık Karabağ meselesinin çözümünde koordinasyonun sağlanması hususunda görüş birliğini vurguladı.

Açıklamada, “Devlet Başkanı (Poroşenko), uluslararası tanınmış sınırlar içerisinde Azerbaycan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne destek konusunda Ukrayna’nın pozisyonunun değişmeyeceğine güvence verdi” ifadesi yer aldı.

Ayrıca liderler, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve Bakü’de devlet başkanlığı düzeyinde konsey toplantısı yapılmasını da ele aldı.

Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun 5 Nisan tarihinde Japonya çalışma ziyaretinin başladığı bildirildi. Ukrayna Cumhurbaşkanlık İdaresi’nden gelen açıklamaya göre 5-7 Nisan tarihleri arasında Ukrayna Cumhurbaşkanı, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Japonya’nın her iki meclisinin liderleri, üst düzey yetkililer ve işadamlarıyla buluşacak.

 

Kaynak: AA


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.