Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

UÇAKLA İLAÇLAMA DAHA İYİ NASIL YAPILIR?

UÇAKLA İLAÇLAMA DAHA İYİ NASIL YAPILIR?
Ürünleri zararlılardan korumak amacıyla, uçaklarla püskürtülen ilaçların çoğunun uzaklara sürüklenmesi hem parasal hem de çevre yönlerinden zararlara yol açar.

Amerikan Ulusal Uzay Ajansı (NASA) bu zararları önlemek için, uçaklann nasıl yönlendirilmesi gerektiğini belirleyen bir bilgisayar programı geliştirdi.

Bilgisayar programı, at-
Oluşturulan duman kulesi uçağın yarattığı girdabın incelenmesi-ni sağlıyor.
dığını ölçtüler; yerden oluşturulan renkli duman kuleleri, uçağın rüzgan tarafından meydana getirilen hava akımlannı ortaya koydu.

Ziraat Dairesi şimdi bu programı yasaklanmış bitkilerin ilaçlanmasında kullanıyor.
mosferlk hareketlerle, uçakların aerodinamiğinin karşılıklı etkileşimini modellze ediyor. Gerekli bilgileri toplamak amacıyla uçaklar yere çok yakın şeritler üzerinde uçtular. Araştırmacılar, bu sırada püskürtülen ilacın ne kadar uzaklara yayıl-
me ile yitirildiği zaman, bitki yaşamını yitirmek gibi büyük bir riskle de karşılaşabilmektedir.

Bitkilerde terlemeye neden olan etmenler, suyun buharlaşması ve gözeneklerin açılıp kapanmaları üzerine olmak üzere, başlıca iki yönde etki gösterirler. Örneğin yaprak sıcaklığının yükselmesi, bir yandan buharlaşmayı artırırken, öte yandan gözeneklerin kapanmalarına yol açar. Nem miktarı artarken terleme azalır. Rüzgar, suyun buhar halinde yitmesini artırır. Ancak güneşin etkisiyle yaprak sıcaklığı artmış ise
rüzgar yaprak sıcaklığının azalmasına ve* dolayısıyle terleı nin azalmasına yol açabilir. Toprakta yeterli düzeyde yi yışlı su bulunmuyorsa, buna koşut olarak terleme ile yiı len su miktarı da azalır.

Bu kısa açıklamalardan da anlaşılacağı gibi, bitkilerde leme; basit bir işlev görünümünde ise de, biribirleri üzeı karşılıklı etkileşimleri bulunan çeşitli etmenlerin etkisi al da oluşan, karmaşık ve tüm canlılar için yararlı bir olguc

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

KİPHOSURİDA

Karın bölütleri az çok bir bütün oluşturan, ayakları kıskaç biçiminde son bulan deniz eklembacaklıları takımı. ...