TUSKON’a baskın!

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

TUSKON’a baskın!1

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’na (TUSKON) bağlı Anadolu İşadamları Federasyonu (ANFED) merkezi, bağlı dernekler ve bazı işadamlarına ait şirketlerin de arasında bulunduğu 18 adreste arama yapıldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması” soruşturması kapsamında, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu savcısı tarafından bazı adreslerde arama talep edildi.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği kararla, suç delillerinin elde edilebileceği hususunda makul şüphe olması gözetilerek, TUSKON’a bağlı ANFED, Başkent İş Adamları ve Sanayicileri Derneği, Hür Sanayici ve İşadamları Derneği, Aktif Sanayici İşadamları Derneği, Ankara İşadamları ve Sanayicileri Derneği ve Sivil Toplum Akademisi’ne ait 18 adreste arama yapıldı.

Arama yapılan adresler arasında işadamları Ömer A, Hasan Ö, Hüseyin S, Mutlu Ş. ve Ekrem A.’ya ait şirketlerin de bulunduğu öğrenildi.

Arama kararı kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince şüphelilerin kullandığı bilgisayarlar ve bilgisayar kayıtları incelendi.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Paralel Devlet Yapılanmasıyla (PDY) irtibatlı oldukları öğrenilen TUSKON üyesi bazı işadamlarının, PDY’ye yakın farklı işadamlarına Afrika ülkelerinde iş olanağı sağladıkları tespit edildi. Bu şekilde PDY’ye menfaat sağlandığı belirlendi.

2005 yılında kurulan TUSKON, 7 üye federasyon, 211 üye işadamları derneği ve Türkiye’nin her yerinden 55. 000 girişimciyi temsil eden sivil toplum kuruluşudur. TUSKON ayrıca, Brüksel, Washington DC, Moskova, Pekin ve Addis Ababa’daki temsilcilik ofisleri ve 140 ülkede bulunan partner kuruluşa sahip.

TUSKON’A BAĞLI ANFED’DEKİ ARAMA SONA ERDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması”na ilişkin soruşturma kapsamında Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonuna (TUSKON) bağlı Anadolu İşadamları Federasyonu (ANFED) merkezinde polisin yaptığı arama tamamlandı.

Derneğin Balgat’taki merkezinde, polisin sabah saatlerinde başlattığı arama, akşam üstü sona erdi. Polis, arama sonucu bazı belgelere el koydu.

ANFED Genel Sekreteri Zeynel Fırat, aramanın tamamlanması sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, polisin sabah 09.00 sıralarında derneğe geldiğini söyledi.

Savcılık evraklarının ibraz edildiğini ve arama yapıldığını belirten Fırat, “İstedikleri bazı evrakları verdik. Gelmelerine çok gerek yoktu. Evrakları biz kendilerine de getirebilirdik. Fakat buraya kadar geldiler, bazı evrakları alıp gittiler” diye konuştu.

Türkiye’deki iş dünyasının daha etkin olması ve yurt dışına daha iyi açılabilmeleri için faaliyetlere devam edeceklerini kaydeden Fırat, daha sonra yazılı açıklama yapacaklarını bildirdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunun “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması” soruşturması kapsamında bugün TUSKON’a bağlı ANFED, Başkent İş Adamları ve Sanayicileri Derneği, Hür Sanayici ve İşadamları Derneği, Aktif Sanayici İşadamları Derneği, Ankara İşadamları ve Sanayicileri Derneği ve Sivil Toplum Akademisine ait 18 adreste arama yapıldı.

Arama yapılan adresler arasında işadamları Ömer A, Hasan Ö, Hüseyin S, Mutlu Ş. ve Ekrem A’ya ait şirketlerin de bulunduğu öğrenildi.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.