Türkiye Dışındaki Tek Türk Toprağı

Ne büyükelçilik ne konsolosluk

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in dedesi Süleyman Şah’ın Suriye’de bulunan ve 2 kez sular altında kalma tehlikesi geçiren türbesi, Türkiye tarafından özenle korunuyor.

1086 yılında Fırat Nehri’nden geçerken şehit olan Kayı boyunun lideri Süleyman Şah ve iki muhafızı, aynı mevkide bulunan Caber Kalesinde toprağa verildi.

Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılan bölgede, Süleyman Şah adına türbe yaptırıldı. 1. Dünya Savaşından sonra önce İngilizlerin, ardından Fransızların eline geçen bölgede bulunan Süleyman Şah ve muhafızlarının mezarlarının bulunduğu Caber Kalesi, 1921 yılında Suriye ile imzalanan Ankara Anlaşması ile Türk toprağı olarak kabul edildi, bölgeyi bir manga askerin muhafaza etmesi kararlaştırıldı. Lozan Antlaşması ile de bu hak aynen korundu.

İKİNCİ KEZ SULAR ALTINDA KALMA TEHLİKESİ
Caber Kalesi’ndeki türbe, Suriye’nin kendi topraklarında yaptığı Tabka Barajı’nın suları altında kalacağını bildirmesi üzerine, 1973 yılında Halep-Haseki karayolu üzerinde, Fırat Nehri’nin doğu kıyısında Halep’e bağlı Karakozak mevkisindeki şu andaki yerine taşındı.

Suriye’nin daha sonra söz konusu bölgede Teşrin Barajı’nı inşa etmesi üzerine de buranın tekrar su altında kalma tehlikesi ortaya çıkınca, türbenin Türkiye’ye taşınması istendi. Bunun üzerine 2002 yılında Suriye ile türbenin yerinde kalması ve tahkimat yapılarak sağlamlaştırılması konusunda anlaşma yapıldı.

Söz konusu anlaşma gereği 2004 yılında, o dönemlerde Devlet Su İşleri Genel Müdürü olan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatıyla türbede gerekli koruma çalışmalarına başlandı.

Suriye makamlarının bürokratik işlemlerinin geciktirmesi dolayısıyla 2005 yılında yer teslimi yapılan, ancak yine müteahhidin araç ve gereçlerinin geçmesine gecikmeli olarak izin verilmesi nedeniyle onarım çalışmalarına 2008 yılında başlandı ve aynı yıl tamamlandı. Türbenin baraj suyundan etkilenmemesi için DSİ tarafından ihale edilen projede, türbe arazisi çevresinde ”Sızdırmazlık ve iksa kazık perde duvar” çalışması yapıldı.

Perde duvar üzerinde bahçe duvarı inşa edilip ve üzerinin taş kaplaması da tamamlanan yerleşkenin üzerine de demir korkuluklar monte edildi. Çalışmalar kapsamında türbe arazisi üzerindeki karakol binası yerine modern bir bina inşa edildi. Türbedeki çalışmalar toplam 4,2 milyon liraya mal oldu.

”YURT DIŞINDAKİ TEK VATAN TOPRAĞI”
Çevre ve Orman Bakanlığınca onarımın yanı sıra çevre düzenleme çalışmalarının da tamamlandığı türbe ve dev Türk bayraklarının dikildiği bölge, Türkiye’nin büyükelçilik ve konsolosluklar haricinde, yurt dışındaki tek toprak parçası sayılması dolayısıyla özel bir öneme sahip.

Türbeyi, Şanlıurfa’dan dönüşümlü olarak gönderilen bir askeri birlik koruyor.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.