Türk Kızılayı kurban fiyatını açıkladı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Türk Kızılayı kurban fiyatını açıkladı1

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, düzenlediği basın toplantısında, 2007’den beri vekaletle kurban kesim kampanyası düzenlediklerini ve kurbanda “Kızılay” modelini uygulamaya çalıştıklarını söyledi.

ET VE SÜT KURUMU İLE İŞBİRLİĞİ

Türk Kızılayının, vekalet sonucu elde ettiği kurbanların etlerini kavurma yaptığını ve bir yıl boyunca yaklaşık 700 şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalıştığını belirten Akar, “Kurbanda ‘Kızılay’ modeli şu şekilde işliyor: Vatandaşlarımız Türk Kızılayının hesaplarına kurban bedellerini yatırdıktan sonra vekalet vermiş oluyor. Türk Kızılayı bu vekaleti alarak, kurban edilecek hayvan seçimini Et ve Süt Kurumu işbirliğiyle yapıyor. Sonra Kurban Bayramının birinci günü, sabahından başlamak üzere veteriner, din adamları, Kızılay görevlileri, noterlerin ve Et ve Süt Kurumu yetkililerinin gözetiminde kurban kesimi kurallarına uygun bir şekilde başlıyor” diye konuştu.

Akar, kurban kesiminde İslami ve insani esaslara özen gösterdiklerini vurgulayarak, kurban etinin konserve haline getirilme aşamaları hakkında bilgi verdi.

“Hiçbir kurban kesim ve dağıtımı Türk Kızılayının modelinde olduğu gibi isabetli yerlere gitme şansı yoktur” diyen Akar, tüm yıl yardımseverlerden gelen kurban yardımlarının gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını ve vekaleten kesilen kurbandan yapılan konservelerden birini de kurban sahibine yolladıklarını ifade etti.

“HİJYENİ ELDEN BIRAKMIYORUZ”

Akar, Türkiye’nin yanı sıra üç kıtada, 18 ülkede, 21 noktada kurban kesileceğini bildirerek, “Yurtdışındaki görevli arkadaşlarımız daha önceden gidip hayvan temini yapıyorlar. Orada da asla hijyeni elden bırakmıyoruz. Hijyeni olmayan yerlerde kurban kesmiyoruz” şeklinde konuştu.

Kurban fiyatları hakkında bilgi veren Akar, şunları kaydetti:

“Türk Kızılayına kurban vekaleti veren vatandaşlar yurtiçi kurbanı seçerlerse 690 TL, yurtdışı kurban seçerlerse 435 TL ödüyorlar. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız arzu ederlerse bunları dolar ve avro olarak da Türk Kızılayı hesaplarına yatırabilirler. Yurtiçi kurbanı yurtdışından kestirmek isteyenler, 245 dolar ve 220 avro ödüyorlar. Yurtdışında kurban kestirmek isteyen vatandaşlarımız ise 155 dolar ve 140 avro ödüyorlar.”

Akar, Türk Kızılayı şubelerince ve 168 ücretsiz çağrı hattı vasıtasıyla vatandaşlara gerekli bilgilerin verileceğini, ayrıca kredi kartıyla faizsiz 4 taksitle de kurban alma imkanı sunduklarını söyledi.

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve siyasi parti liderlerinin kurban vekaletlerini Türk Kızılayına verdiklerini hatırlatan Akar, bu yıl da Erdoğan, Davutoğlu ve siyasi parti liderlerini ziyaret ederek, kurban vekaletlerini isteyeceklerini sözlerine ekledi.

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.