TSK’da muvazzaf olanların terfiler yapılabilecek ama iade-i itibar nasıl olacak?

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

TSK’da muvazzaf olanların terfiler yapılabilecek ama iade-i itibar nasıl olacak?1

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in görevinin sona ereceği toplantı olarak öne çıkan YAŞ’ta bir diğer önemli gelişme de Balyoz davasında terfileri durdurulan 46 kurmay albayın general/amiral rütbesine yükseltilip yükseltilmeyeceği konusu.

Bu önemli konuyu AjansHaber’e değerlendiren Balyoz davası avukatlarından Celal Ülgen, terfi durumunun muvazzaf olan askerler için hukuki olarak engel teşkil etmediğini ancak önemli olan noktanın dava nedeniyle emekli edilen general ve amirallerin iade-i itibarı olduğunu söyledi.

Bunun da YAŞ’ın konusu olmadığını dile getiren Ülgen şu değerlendirmelerde bulundu:

“EKSİK OLAN ŞEY EMEKLİ EDİLEN GENERAL VE AMİRALLER”

Daha önce Balyoz davasından yargılanmış olanların aklanmasıyla aslında bugüne kadar yapılan bütün suçlamaların mesnetsiz olduğu ve bu suçlamalar nedeniyle terfileri durdurulmuş olan askerlerin terfilerinin yapılabilecek duruma geldiği açık. Bu hukukun temel ilkelerinden birisi ama eksik olan bir şey var. Eksik olan, bir kısım generaller, amiraller Balyoz davası nedeniyle emekli edildiler. Bir kısım amiraller ve generaller ordudan ihraç edildiler. Bunların durumu ise Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) konusu değil. YAŞ kararlarının yargı denetimine tabii olmaması nedeniyle de bu kişilerin özlük haklarının iyileştirilmesi ya da iade-i itibar yapılması belki de bir kanunla yapılmak zorunda kalacak.

TSK’DA MUVAZZAF OLANLARIN TERFİLERİ YAPILABİLECEK AMA İADE-İ İTİBAR NASIL OLACAK?

Daha önce terfileri yapılmamış olanların halen silahlı kuvvetlerinde muvazzaf olmaları nedeniyle terfileri yapılabilecek ama iade-i itibarı nasıl yapacağız. İade-i itibar oldukça önemli bir kavram ve önemli bir gereksinim. Hem toplumu tatmin edecek hem de mağdur olan insanları tatmin edecek. Doğrusu ben ikinci aşamayı çok daha fazla önemsiyorum YAŞ kararlarından daha önce.

İADE-İ İTİBAR İÇİN YAŞ’TAN TAVSİYE KARAR ÇIKAR MI?

YAŞ kararlarında bir tavsiye kararı çıkar mı çıkmaz mı onu bilmiyorum. Askerler böyle bir şeyi siyasete el atmak gibi görebilirler ama bana göre böyle bir kararın çıkması oldukça yerinde olur. Çünkü TSK’nın yapısı önemli ölçüde bu kumpasla değişti, birçok subayın önü kesildi, birçok subay hak etmediği halde öne geçti ve TSK’nın yapısında genetik bir değişim yaşandı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.
KAYNAK: AjansHaber


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.