TRABZON HURMASI Diğer Bir Adı CENNET HURMASI

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

TRABZON HURMASI 
trabzon hurması

Trabzon hurması, yaygın olarak görülen kanserden korunmak için önemli yer tutan bir meyvedir.
Cennet hurması olarak da bilinmektedir. Trabzon hurması, Türkiye’de Kuzey Anadolu, Hatay ve Antalya civarlarında yetiştirilmektedir
Anavatanı uzakdoğu olan Trabzon hurması, bir çok yabancı menşeli meyve türleri gibi Türkiye’de başarı ile yetiştirilmektedir.
——————————————–
Trabzon hurmasının Faydaları :
——————————————–
**** Trabzon hurması, A vitamini ve karbonhidrat bakımından çok zengindir.Kalp-damar sistemi hastalıklarının tedavisi için şifalı bir meyvedir.
**** Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir Antioksidanlar bakımından zengin olması sebebiyle günümüzde yaygın olarak görülen kanserden korunmak için önemli bir yeri vardır.
**** Bu meyve aynı zamanda zayıflığın giderilmesi, kansızlık, vitamin eksikliği ve mide-bağırsak hastalıkları için iyi gelir.
**** Trabzon hurması yenilmeye devam edildiğinde ishali kesmekte, iştahı açmakta, mideyi kuvvetlendirmekte, safranın hararetini gidermekte, mide gastritini önlemekte, bağırsak iltihabını iyileştirmektedir.
**** Trabzon hurmasının yaprakları kaynatılarak saç ve yüz yıkanırsa cilt ve saç güzelleşmektedir.

Domates Kakibaums (Trabzon hurması) ve benzeri meyve. jenerik ismi Diospyros “tanrıların meyve” ya da “tanrıların yiyecek” anlamına gelir. Başlangıçta, Trabzon hurması da denilen Asya cinsi Diospyros veya abanoz ağaçlarının gelen ebenaceae ailesinin (Ebenaceae) aittir. 500 türün en başta tropik ve tropik altı bulunur.
Ekili çeşitleri veya Trabzon hurması çeşitleri Honigapfel, hurma veya sharon meyve, ikincisi pek tanen içerir ve zaten sert meyve olarak yenebilir vardır.
Çin Kaki kullanılan 2000 yıldan daha eski kültür bitkilerinin biridir.
İçindekiler [hide] 1 Açıklama
1.1 çiçeği
1.2 meyve
2 ekimi
3 tüketimi
4 çeşit
5 literatür
6 Dış bağlantılar
7 Kaynaklar
[Düzenle | düzenlemek kaynağı] Kakibaum elma ağacı andıran bir şekle on metrelik bir boyuta ulaştığında. Yaprakları koyu yeşil, mızrak ucu şeklinde kadar geniş ve uzun orta bulunmaktadır. Erken yaz geç ilkbahar çoğalmaları. staminate (erkek) ve carpellaten (kadın) çiçekler mekansal ayrılır. Hem monoecious ve ikievcikli bitki bireyler oluşur. [1] carpellaten çiçekler, sarımsı-beyaz yaprak axils ve dört kat vardır. iki ya da üç staminate çiçekler 16 veya 24 stamens içermesi halinde gruplandırılmış. Yapraklar geç sonbaharda çoğunlukla düşmüş yalnızca hurmalar olgun dikkat çekicidir.
Kakibäume korunaklı bir konumda, bir ılıman iklim bölgesinde yetişmektedir. bitkiler sonbaharda don erken başlangıçlı sıcak bir yaz ve gerekmez. Onlar ahşap bozuk olduğunu riski vardır düşük sıcaklıklarda -15 ° C kış sıcaklığına kadar taşımaktadır. Böyle ağaç yaş, beslenme durumu ve ped gibi diğer faktörler önemli ölçüde tahammül etkiler. Bilinen hiçbir zararlılar vardır. [2] Bloom [Düzenle | düzenlemek kaynağı] Rafine varyete gerçek Kakibäume aşılama sonrası 2-3 yıldan bu yana giyerler. Geniş erken yaz aylarında görülen 2 ila 2,5 cm, sarı çiçekler, dört taç şeklinde sepals var. Bunlar Haziran ayında açılması ve onlara bir porselen gibi renkli taç benzer dört yaprakları net bir görünüm verir. Bu biraz daha büyüktür tohumları meyve ile serpiştirilmiş, tozlaşma olmadan. H. çekirdeksiz hem parthenocarpous d neden ve döllenen.
Meyve [Düzenle | düzenlemek kaynağı] Küresel Kaki, Trabzon Hurması, oval ya da domates gibi düz Sharon girintili sapı dört çanak yaprakları üzerinde taşır ve 500 grama kadar ağırlığı olacak. Pürüzsüz, parlak ve ince deri kırmızı, turuncu (Kaki, Trabzon hurması olgun) sarı (Sharon ve Trabzon hurması olgunlaşmamış) tonları gösterir. Biraz daha hafif hamuru tüketimi sırasında büzücü Sharon dışında en fazla sekiz tohum ve eylemleri, içerebilir. olgunlaşma ile birlikte bir kivi karşılaştırılabilir yumuşak vardır.
Henüz Kaki olgun değil yüksek tanen içeriği acı bileşenin armut ve kayısı ve kayısı hatırlatan tat ilerici olgunlaşan ile zayıflıyor sağlar. tanenler nedeniyle kürklü tat olgunlaşma sürecinde kayıp, ve ikinci olarak don. provitamin A çok yüksek oranda onları beslenme özellikle değerli kılar. meyve 13-19% glikoz içerir ve vitaminler özellikle provitamin A zengin [2] Yetiştirme [Düzenle | düzenlemek kaynağı] Kaki için Çin, Japonya ve Kore hesabına üretimin% 90 ile dünya çapında on ülkelerde yetiştirilen. Kaki kuzey Kaliforniya, ABD’de ve Valencia İspanya’da büyür. Doğu Asya’da Ekim ve Kasım, aylarında ana hasat sezonu ne zaman ağaçlar yapraklarını döken var. Sharon, ancak, 1976th beri Güney Amerika, İspanya ve İtalya’da yetiştirilen bulundu İsrail biri değişmiş şeklidir İtalya’da meyvelerin yaklaşık 50 000 ton İsrail 40.000 ton üretilmektedir.
Çin’de Kakibaum ezelden beri yetiştirilmektedir. Onu dört erdemleri atfedilen: dayanıklıdır, gölge-verme, bir yuvalama alanı olarak kuşlar tarafından kullanılan ve zararlılar tarafından saldırıya değildir. Bir vazo, bir çam dalı ve Kakikuchen arzu “100 işlerine büyük şans” sembolü olan bir portakal ile dekore edilmiştir. yaklaşık iki milyon ton yılda üretilmektedir. [2] Asya bölgesinde Trabzon hurması farklı iyileştirici güçleri ilişkilendirilir. Bu yüzden mide olması ve ishale karşı yardımcı olmalıdır. Olgunlaşmamış, meyve ateş düşürücü kaplarda nachreifende, onlar tatlı bal gibi olmalıdır. olgunlaşmamış trabzon hurması suyu hipotansif, kök öksürük giderici olduğunu. Bu etkileri geliştirmek için, o fantezi bir beyaz toz tabakası üzerinde, gündüz güneş ışığı, Taufall maruz gece soyulur.

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.