Tokat Niksarda Kral Kızları Bu Yolu Kullandı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Türkiye’nin 2’inci büyük kalesi olan Tokat’ın Niksar ilçesindeki kalede, Roma dönemine ait iki ayrı gizli tünel bulundu. Bunlardan birinin, kralkızlarının Çanakçı deresi bölgesinde bulunan hamama geçiş yapmakta kullandıkları türnel olduğu ileri sürüldü.

6.2 kilometre uzunluğundaki surlarıyla Diyarbakır’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük kalesi olan Niksar kalesinde, Belediye tarafından yapılan çalışmalar sonrası iki ayrı gizli tünel bulundu. Kalenin güney ve kuzey cephesinde bulunan ve yaklaşık 100 metre uzunluğundaki gizli tünellerde çalışma başlatıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında tünellerin içerisinde bulunan toprak yığınları dışarıya çıkarıldı. Ancak daha sonra kazı izninin sonlanması ve elaman eksikliğinden dolayı çalışmalar sona erdi. Kuzey cephesine bakan 100 metre uzunluğundaki tünelin, kral kızlarının kaleden aşağıda bulunan Roma hamamına inmek için kullandıkları tünel olduğu ileri sürüldü.

“İKİ AYRI GİZLİ TÜNEL BULUNDU”

Her iki tünelde incelemelerde bulunan Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, kalede yapılan çalışmalar sonrası güney ve kuzey yamaçlarında yer altı geçitlerinin girişkısmının yer aldığını söyledi. Başkan Yadigar, “Bu geçit aşağı yukarı 100 metre kot farkı ile aşağıda bulunan dereye inmekte. Bu yer altı geçidinin hemen simetriğinde ise kral kızlarının Roma hamamına inmek için kullandıkları belirlenen yer altı geçidinde de şu anda kısmen kazı çalışmalarını yaptık. Bu kazı çalışmalarının tamamlanması halinde Niksar kalesinin güney ve kuzey istikametindeki her iki yer altı geçitleri ortaya çıkacak. Kalenin sanatsal özellikleri ortaya çıkacak.” dedi.

İLGİLİ MAKAMLARDAN YARDIM İSTEDİ

Bu yapıtların ortaya çıkması ile birlikte Niksar kalesinin bölgede kültür turizmini önemli dereceetkileyeceğini belirteren Başkan Yadigar, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Niksar kalesine ilgisini beklemekteyiz. Batı yakasındaki dörtte birlik bölümü restore edilen Niksar kalesinin tamamlanması halinde burası UNESCO koruma listesine girebilir. Dolayısıyla KaradenizBölgesi, Tokat, Niksar ve ülkemiz büyük bir kıymeti dünyanın turizm gezginlerine sunma imkanına kavuşabiliriz. Niksar halkı olarak bu yer altı geçitlerinin ilgili makamlarının dikkatini çekmesini istiyorum” diye konuştu.

ÇALIŞMA YAPILACAK

Kazı çalışmaları ile ilgili ilgi veren Tokat Müze Müdürü Halis Şahin ise, ortaya çıkan tünellerin Roma dönemine ait olduğunu belirterek, tünellerin tamamen gün yüzüne çıkarılması için yıliçerisinde çalışmaların devam edeceğini dile getirdi


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.