TIBBİ BİTKİLER VE FAYDALARI

TIBBİ BİTKİLER VE FAYDALARI

“Yapraklı danler ve hoş kokulu bitkiler vardır.” (Rahman 55)

“Yeryüzüne bakmazlar mı! Orada her güzel çiftten nice bitkiler yetiştirdik.” (Şuara 26)

 

Tıbbi Bitki Çeşitleritibbi-bitki-cesitleri

Toprak, doğumun ve ölümün ifadesine anlam kazandırır. İnsanlığın başladığı ve yeniden dönüp teslim olduğu yerdir. Bu yer sanki insanlığın kendisine dönüşünü geciktirmeye çalışır. İçinden çıkarak gökyüzüne narince yükselen bitkiler, insanın sağlığına verdikleri olağanüstü katkıyla bunu yaparlar. Topraktan yaratılan insan yine topraktan yetişen ve kendisine şifa veren bitkilerle adeta yaşama yeniden merhaba der. Bitkiler vücuttaki tüm bozulmuş dengeleri düzelterek insanın kendisini sağlıklı hissetmesini sağlar. Bu hissin elde edilebilmesi için zamana ve düzenli kullanıma ihtiyaç vardır. Yaratılış olarak insan aslında bitki ve sebze ağırlıklı bir beslenme düzenine yatkındır. Şeker, tuz ve unu kesip bitki, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye geçildiğinde, hele hele kilo ve kolesterol sorunu olanlarda, bağırsaklarında gaz, kabızlık, stres şikayetleri bulunanlarda muhteşem bir etkinlik belirgince hissedilir. Vücuttaki ying dengesinin aleyhine bozulmuş olan denge düzelmeye başlar. Vücudun enerjisinde artış olur. Zeka, zihin ve beden sağlığında iyileşmeler başlar. Bir süre sıkı bir disiplinle devam edilen bu diyet, gerçekte sağlığımızda yapabileceğimiz en önemli devrimdir. Bitki tedavisi insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar yaşamlarını sürdürdükleri tüm zaman birimlerinde, deneme yanılma yoluyla gerçekleştirmiştir. Mükemmel sağlığa giden yolda bitkiler sadece hastalık durumlarında değil, aynı zamanda gençlik, zindelik ve güzellik amaçlı da kullanılmışlardır. Ayurveda diyetinde ve vücut dosha dengesizliklerinin düzeltilmesinde bitkilerin değeri, birinci derecede öneme sahiptir. 1991 yılında yapılan bir araştırmaya göre Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde 1400 çeşit bitkisel ilacın kullanıldığı tespit edilmiştir. Bitkilerin varlığı yeryüzündeki tüm yaşamlar için vazgeçilmezdir.

Oksijen, su ve besinler gibi insan yaşamı için gerekli olan temel ihtiyaç maddelerinin yeryüzündeki dengesini sağlayan yeşil bitkilerdir. Bunların dışında dünyamızdaki ısı kontrolünün sağlanması, atmosferdeki gazların dengesinin korunması gibi sadece insanlar için değil tüm canlılar için çok büyük öneme sahip dengeleri de yeşil bitkiler sağlar. Bitkiler bizim için karmaşık işlemler yaparak, güneş enerjisini bünyelerindeki moleküllere depolamışlardır. Yeryüzündeki yaşamın ana kaynağı güneştir. Ancak insanlar ve hayvanlar, güneş enerjisini doğrudan kullanamazlar. Çünkü bu enerjiyi olduğu gibi kullanabilecekleri sistemleri yoktur. Bu yüzden güneş enerjisi de ancak bitkilerin ürettiği besinler aracılığıyla, kullanılabilir enerji olarak insanlara ve hayvanlara ulaşır.

Hücrelerimiz tarafından kullanılan enerji hammaddelerinin tümü, gerçekte bitkiler aracılığıyla bize taşınan güneş enerjisidir. Kaslarımızdaki kuvvet, gerçekte güneş enerjisinin bize verdiği kuvvettir. Bedenimizin tüm hücreleri güneş enerjisinin dönüşümünü gerçekleştirerek muhteşem işlemler yürütür. Metabolik, fizyolojik, anatomik olarak maddî bedenimizin yanında enerji bedenimizin ve özellikle auramızın beslenip güçlenmesindeki en önemli katkıyı güneş enerjisi yapar. Bu yüzden yazın enerjimiz, güneş ışınları sayesinde maksimum seviyesine çıkar, neşemiz ve hayattan aldığımız zevk artar.

BİTKİSEL DROGLARIN ETKİLERİ VE KULLANILIŞI

Drogların tedavi edici etkisi miktarına, kişinin fiziksel yapısına, kullandığı droğa karşı olan tepkisine, ilacın verilme şekline bağlıdır. Bitkisel droglarda hazırlanan ilaçlardan mucizevî etki beklenmemelidir. Tıbbî bitkilerin tedavi edici etkileri yavaş, fakat kalıcıdır. Beklenen faydayı görebilmek için uzun süre tedaviye devam etmek gerekir. Kullanımda en yaygın usul demleme (infüzyon) yöntemidir. Çiçek ve ince yaprak taşıyan droglar demlenme yöntemi ile hazırlanır. Kök, kabuk, sert meyve ve tohum drogları kaynatma yöntemi ile hazırlanır.

ADAÇAYI2

✓Ayurvedaya göre üç beden tipinde de (vata, pitta, kapha) faydalı bir bitkidir.

✓ Ağrı giderici, ekspektoran (göğüs yumuşatıcı), iştah açıcı, uyarıcı etkileri vardır.

✓ Zihinsel fonksiyonları güçlendirir. Sabah mahmurluğunu giderici etkisi vardır.

✓ Yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırmak için bir fincan içilir.

✓Üşütmeyle meydana gelen adale ağrılarında, diş enfeksiyonlarında, boğaz ve ağız içi enfeksiyonlarında, diş eti bozukluklarında kullanılır.

✓Bağırsak bozukluklarından sonra gelişen ishallerde, solunum organları ve midedeki balgamların atılmasında kullanılır.

✓ Bayanların hormonal dengesizliğinde kullanılır. Östrojene benzer etkiler içerdiğinden, erkeklerin uzun süre ve bolca kullanmaları önerilmez.

✓ Toksin atıcı özelliği vardır.

✓ Aşırı terleme, soğuk terleme, gece terlemelerinde, fizikî ve zihinsel yorgunluğa bağlı depresyonda kullanılır.

✓ Melankoliklerde vücut enerjisini arttırmak amacıyla kullanılır.

Kan yapıcı ve diüretik özelliktedir.

AYRIK OTU

✓Diüretik (idrar arttırıcı), böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarında, böbrek taşı ve kumlarını düşürücü olarak kullanılır.

✓20 gr bitki 750 gr suda demlenir ve limon veya bal ilave edilerek içilir.

✓ Şişmanlarda, karaciğer yetersizliğinde ve kan temizleyici olarak kullanılır.

✓ Pratikte kullanımı yaygın değildir.

bal

BAL

✓ Balın muhteşem ve olağanüstü özellikleri vardır. Her yaş insanın kullanması gereken, özellikle kapha beden tiplerinin tatlandırıcı olarak günde bir tatlı kaşığı tüketmeleri gereken bir gıdadır.

✓ İçine konulduğu sıvının sıcaklığı 40 CO’yi geçmemelidir. Bu, bal bizzat kendisi toksin haline dönüştürür.

✓ Ilık suyla karıştırılıp içildiğinde bağırsakların çalışmasını güçlendirir.

✓ Zihnin açılmasında ve akıl sağlığının kontrolünde etkindir.

✓ İştahsız ve zayıf kişilerde, her türlü hastalığın iyileşme periyodunda takviye bir destek olarak önerilir.

✓ Tonik olarak bir miktar toz haline getirilmiş ceviz ile bal karıştırılarak her gün bir kaşık yenilir.

✓ Mide ülseri tedavisinde her gün birkaç kaşık bal tavsiye edilir.

✓Dışarıdan çıban, sivilce, açık yaralara pomat olarak sürülür.

✓ Yanık, kesik yerlere ve meme başı çatlaklarına bir miktar bal pomat şeklinde sürülerek kullanılabilir.

✓Yüz derisini yumuşatmak ve kuvvetlendirmek için taze yumurta sarısı ve iki damla zeytinyağı ile bir miktar bal karıştırılarak deriye uygulanır.

✓  Öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde 1 kg bal, 250 gr zerdeçal ile havanda dövülür bu karışım sabah, öğlen ve akşam aç karnına birer tatlı kaşığı hastaya yedirilir.

BİBERİYE

✓ Acımtırak bir tada sahiptir. İyi gelmediği hastalık neredeyse yok gibidir.

✓ Hazımsızlık, kansızlık, çarpıntı ve baş dönmesine karşı, safra söktürücü olarak 20 gr biberiye 1 İt suda haşlanır ve akşamları bir bardak içilir.

✓  Haşlanmış suyu ile yaralar yıkanır ve burkulan eklemlere masaj yapılır.

✓ Ağız ve dişeti enfeksiyonlarında gargara olarak kullanılabilir.

✓  İyi bir toksin atıcı olup, bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olduğu tesbit edilmiştir.

✓ Kolesterolü düşürür. Safra kesesi taşlarında ve kalın bağırsak enfeksiyonlarında, cinsel fonksiyonların zayıflığında, karaciğer yetersizliğinde, boğmacada ve bağırsak parazitlerini düşürmede kullanılır.

✓ Epilepside, özellikle yüz felcinde, titremede, uyurgezerlik rahatsızlığında kullanılır.

✓ Çok sık rastlanılan karaciğer tıkanıklıklarına bağlı gelişen depresyonda son derece etkilidir. Tüm tıkanıklıkları açarak karaciğer fonksiyonlarının normale dönmesini sağlar.

✓ Karaciğerin bu normal fonksiyonlarına kavuşmasının ardından birçok dolaşım, romatizma, astım hastalıklarında belirgin ve olumlu değişimler meydana gelir.

Chlorella

✓Yeşil yosun tableti olarak adlandırılan chlorella tek hücreli bir tatlı su alg’idir.

✓ Chlorella’nın sağlık üzerine etkileri Uzak Doğu ülkeleri tarafından yüzyıllardır bilinmesine karşın, bilim adamları tarafından keşfedilip bilimsel araştırmalara konu olması, ancak yüzyılımızın başlarında gerçekleşmiştir.

✓ Klorofil, içeriği en fazla olan bitkidir, bu nedenle chlorella ismi de klorofilden gelmektedir ve Latince “küçük, taze yeşil” anlamındadır.

✓ Chlorella; vitaminler, aminoasitler, hamlif, mineral maddeler, nükreik asitler, enzimler gibi bazı besin öğeleri ve sağlık üzerine etkin maddeler açısından zengin olduğundan, insan sağlığı ve beslenmesinde önem taşır.

✓ Chlorella üzerinde çok fazla bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalara göre bilimsel olarak; alerjileri ortadan kaldırıcı, kolesterolü düşürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici, hipertansiyona, kan şekerine, kapanmayan yaralara ve karaciğere, romatizmaya, insan performansına ve yaşlanmaya karşı son derece olumlu etkileri olduğu ispatlanmıştır

ÇÖREK OTU1

✓ Çörek otunun faydaları oldukça çeşitlidir. Yabancı bir bilim adamı bu bitkinin faydaları ile ilgili bir kitap hazırlamıştır.

✓ İdrar arttırıcı etkisi vardır.

✓ İştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı ve gaz sancılarını giderici özelliklere sahiptir.

✓ Olgun tohumların sıkılmasıyla elde edilen kırmızımtırak, sıvı haldeki sabit yağ saç dökülmesi ve kepeklenmeye karşı kullanılır.

✓Böbrek ve mesane taşlarını eritir, kumları döker.

✓ Migrende, yüz felçlerinde, unutkanlıkta ve baş dönmesinde kullanılır.

HAVLICAN

✓ Öksürük kesici ve uyarıcı bir baharattır.

✓ Ağız kokusunu giderir, sindirimi kolaylaştırır, gazı dağıtır,balgamı ortadan kaldırır.

✓ Kapha ve Vata beden tiplerine faydalıdır.

✓Romatoid artritte kullanılır.

✓ Altını ıslatan çoculdar için kullanılır.

✓ Kullanımı pek yaygın değildir.

1

IHLAMUR

✓ Özellikle kışın bolca tüketilmekte olan bir bitkidir.

✓ İdrar söktiirücü, terletici, göğüs yumuşatıcı ve öksürük kesici olarak kullanılır. / Yemek saatine doğru içildiğinde iştahı azaltıcı etkisi vardır.

✓ Kaynatılarak içilir. Çok kaynatılması buradaki birçok bitkiden ayrılan özelliğidir.

✓  Uyku yapıcı özelliği vardır.

ISIRGAN1

✓ Kapha beden tipinin önemli bir dengeleyicisidir.

✓ Bağırsak temizleyici ve idrar çoğaltıcıdır. Özellikle yüzde ve vücudun değişik bölgelerindeki sivilcelerin ortadan kaldırılmasında çok etkilidir.

✓ Balgam söktürücü olarak, hemoroit tedavisinde kullanılır. Yorgunluğa, astıma, prostat rahatsızlıklarına, migrene karşı kullanılır.

✓ İdrar yapma zorluğunu giderir ve tansiyon düşürücü etkisi vardır. Böbrek ve mesanede taş oluşumunu engeller. Böbrek hastalıklarıyla birlikte görülen şiddetli baş ağrılarında tavsiye edilir.

✓ Diğer bitkilerden farklı olarak provitamin B5 içerir. Antioksidan, antibakteriyel, antiseptik, antivirutik özellikleri vardır.

✓ Yüksek oranda demir içerir. Kan yapıcı ve temizleyicisidir. Tüm dolaşımı olumlu yönde etkileyerek destekler. Özellikle yaşlıların, yaşlanmaya karşı olumlu yönde etkilendikleri ve birkaç günlük düzenli kullanımdan sonra bunu tecrübe ettikleri görülmüştür.

✓ Özellikle tohumu, lapa olarak dışarıdan çıban tedavisinde, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinden dolayı kanser ve AIDS gibi hastalıklarda tavsiye edilir.

✓ Alerji ve egzamalarda, ayrıca gut rahatsızlığında ve yaygın romatizmal şikayetlerin tedavisinde kullanılır.

✓ Kaynatılmış suyu saç diplerindeki dolaşımı düzenlediği için saç dökülmelerinde etkin olarak kullanılmaktadır.

KAKULE

✓ Tatlı ve hafif buruk acıdır. Tüm vücut tipleri için uygundur.

✓ Yemeklerden sonra hazım için içilen mırra (acı kahve) içinde kahve ile kaynatılarak tüketildiğinde, zihni zararlı olmayacak şekilde uyarır. Güneydoğu bölgemizde kullanımı yaygındır. O bölgemize ait yemek kültürünün zengin ve yenilen yemeklerin fazla olması, sindirimi kolaylaştırmasından dolayı kakulenin tercih edilmesini sağlamaktadır.

✓ Baharatların kraliçesi adını almıştır.

KARABİBER

✓ Kapha dengeleyicisidir. Fizyolojinin su tutma özelliğini giderir.

✓ Zihni açar ve bedene dinçlik verir.

✓ Soğuk algınlığında sindirim sistemini güçlendirmede, bağırsak gazlarına karşı kullanılır. ✓ Eklem ağrılarında bir miktar karabiber, birkaç diş sarımsak, defne çiçeği karıştırılır ve pişirilerek yenir.

✓ Şeker hastalığının ilerlemesini engeller.

✓ İştahsızlığı ortadan kaldırır.

KARANFİL

✓ Vata ve kapha dengeleyicisidir. Ağız kokusunu gidermek için yemeklerden sonra kullanılır.

✓ Lokal ağrı kesicidir. Diş ve ağız içindeki aftların yaptığı ağrılarda faydalıdır. Yağı, eklemlere ve sertleşmiş adalelere sürüldüğünde iyi gelir.

✓ Üşütmeye bağlı idrar kaçırmalarını engeller.

✓ Gözün görme gücünü artırır ve hıçkırığı keser.

KEDİOTU

✓ Halk arasında sinirleri yatıştırıcı ve spazm giderici olarak kullanılır. Özellikle kedilerin bu bitkinin kokusuna ilgi duymaları nedeniyle, kediotu diye anılmaya başlanmıştır.

✓ Sinirlenmelerde, bayılmalarda (histeri nöbetlerinde) kullanılmaktadır.

✓ Psikosomatik bağırsak ve mide rahatsızlıklarında faydalıdır.

✓ İç organların (safra kesesi, böbrekler gibi) taş oluşturmasını engeller.

✓ Skorbütte (C vitamini eksikliğine bağlı diş eti kanamaları ile seyreden bir hastalık) faydalıdır.

ÇİNSENG

✓ Ginseng Doğu Asya’da ve Kuzey Amerika’da yetişir. Uzun ömürlü bir bitki köküdür. Tam yetişmesi 6-7 yıl gibi uzun bir zaman içinde gerçekleşir.

✓ Çin eczacılığında 4000 yıldır kullanılmaktadır. Son elli yıldır Batı’da kullanılmaya başlanmıştır.

✓ İçinde çok değişik vitaminler, mineraller ve enzimler bulunmaktadır.

✓ Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar; fiziksel, ruhsal ve metabolik olarak daha dirençli bir beden için destekleyici olarak kullanılır. Özellikle şeker, yağ ve protein metabolizmasını olumlu yönde etkilemektedir.

✓ Uyarıcı ve canlandırıcıdır. Fiziksel kapasiteyi arttırırken seksüel gücü de belirgin derecede aktive eder. Cinsel fonksiyon sorunlarında, iktidarsızlık ve frijidite durumlarında kullanılır.

✓ Spor aktivitelerinde, sınavlara hazırlananlarda, zeka ve zihinsel performansın artması için kullanılır.

✓ Menapoz hallerinde, diabetin komplikasyonlarının önlenmesinde, yaşlanmanın gecikmesi için, artroz gibi değişik eklem rahatsızlıklarında, damar hastalıklarında destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır.

KEKİK

✓ Kapha dengeleyicisidir. Bağırsak parazitlerini düşürür.

✓ Yüksek tansiyonu olanlar ve hamileler kullanmamalıdırlar.

✓ Böbrek taşı ve kumlarını düşürmek için, kaynatılmış kekik suyu içilmelidir.

✓ Şeker hastalığına karşı bir miktar toz kekik yemek iyi gelir.

✓ Antibakteriyel özelliği nedeniyle üst solumun yolu enfeksiyonlarında fizyolojiyi koruyucu etkisi vardır.

✓ Alkol bağımlılığından kurtulmada ve cinsel gücü arttırmada kullanılır.

✓ Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

✓ Organ sertleşmelerinde, balgamlı ve astmatik bronşitlerde, boğmacada, epilepsi krizlerinde kullanımı faydalıdır.

KİMYON

✓ Isıtıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı, kuvvet verici olarak tüm vücut tiplerine tavsiye edilir.

✓ Kuvvetli toksin atıcı özelliğe sahiptir.

✓ Bağırsakların çalışmasını güçlendirir. Metabolizmayı canlandırıcı etkisi vardır.

✓ Şişmanlığa karşı zayıflatıcı olarak kullanılır.

✓ İdrarı, anne sütünü, cinsel performansı arttırmak için kullanılır.

✓ Hipertansiyonda, sinirsel baş dönmelerinde faydalıdır.

✓ Vücudun nemliliğini giderir, kanı inceltir, el ve ayak parmaklarında görülen uyuşukluk ve karıncalanmaları giderir. ✓ İdrar kesesinde birikmiş olan taşların erimesini ve idrarın bolca atılmasını sağlar.

KUŞBURNU

✓ Ülkemizde yaygın kullanımı olan bir bitkidir. Çay olarak içildiği gibi marmelatı da yapılmaktadır.

✓ Yüksek oranda dayanıklı C vitamini içerir. Kolesterol azaltıcı, bağışıklık sistemini güçlendirirci ve zindeleştirici etkileri vardır.

✓ Kabızlık, hemoroit ve kansızlık tedavilerinde kullanılır.

✓ Şeker hastalığında ve egzamada kullanımı faydalıdır.

MAYDANOZ

✓ Maydanoz yemeklerle birlikte yediğimiz ve daha çok salatalara kattığımız bir bitkidir. Ülkemizde kullanımı oldukça yaygındır.

✓ Karaciğer metabolizması için son derece önemli olan enzimlerin üretimini güçlü bir şekilde arttırır. Bu şekilde vücudumuzun ürettiği ve dışarıdan aldığımız kimyasal kanserojenlerin etkisiz hale getirilip, vücuttan atılmasını sağlar.

✓ Anksiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde son derece etkilidir. Bu etkinliğini, hormon reseptörlerini etkileyen kimyasal reaksiyonları meydana getirmesine borçludur.

✓ Maydanozun ayrıca cilt güzelliğinde de son derece önemli etkileri vardır. Cildin gençleşerek parlaklaşmasında ve sivilcelerden korunmasında etkindir.

✓ Hepatit-B hastalarının tedavilerinde ve hastalıklarının takibinde tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

✓ Mantar tedavisini desteklemek amacıyla kullanılır. Maydanozun içinde sekiz tane mantar tedavisinde kullanılan etkin kimyasal madde vardır.

✓ Antioksidan, kolesterol düşürücü, kalsiyum emilimini engelleyici özellikleri vardır. Bu yüzden menapozda olan ve kemik erimesine maruz hastaların kullanmaması tavsiye edilir.

✓ Maydanozun önemli rahatsızlıklara karşı etkisini görebilmek için uzun ve düzenli bir şekilde kür olarak kullanılması gerekmektedir.

✓ Gençleşmek ve vücudu arındırmak için kür tedavisi: Saplı olarak 15-16 tane maydanoz bir havanda ezilir ve üzerine yarım limon sıkılır. Limon ve ezilmiş maydanoz iyice karıştırıldıktan sonra sabah kahvaltısından yarım saat önce mide boşken içilmelidir. Bu küre on beş gün devam edilip bir hafta ara verilmelidir. Aradan sonra, bir on beş gün daha küre devam edilmeli, ihtiyaca göre yılda bir ya da altı ayda bir bu kür tedavisi tekrarlanmalıdır.

✓ Depresyon ve korkuya karşı kür tedavisi: Kullanılacak bitkiler maydanoz, tere otu ve ıspanaktır. Sabahları maydanoz ve ıspanak, akşamları ise tere otu ve ıspanak karışımı kullanılır. Saplarıyla birlikte 5-6 yaprak ıspanak ve 10-15 tane yine saplarıyla birlikte maydanoz, kaynamakta olan yarım litre suya atılır ve ağzı kapalı bir kapta 3 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Soğuması beklenir ve bu karışımın kaynamış olan suyu içilir. Akşam ise ıspanak ile tere otu karışımı hazırlanır. 5-6 adet saplı ıspanak ve 9-10 tane saplı tere otu aynı işlemle hazırlanarak suyu içilir. Hazırlanan suyun sabah akşam boş mideye alınması özellikle tercih edilmelidir. Bu uygulamaya sabah akşam bir hafta boyunca devam edilir, ikinci hafta bu uygulamaya gün aşırı devam edilmesi tavsiye edilir. Üçüncü hafta üç günde bir, daha sonraki hafta ise hafta da bir uygulamaya devam edilmelidir. İki ay boyunca bu uygulamaya devam edilerek kür tamamlanılmış olur. İhtiyaca göre yılda bir ya da iki kez bu kür tedavisi uygulanmalıdır.

MEYANKÖKÜ

✓ Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgemizde yazlan soğuk meyan şerbeti meşhur bir içecektir.

✓ Karaciğeri arındırıcı ve kuvvetlendirici etkisi vardır. Kronik yorgunluk sendromunda kullanılır.

✓ Bitkinin kaynatılmasından sonra elde edilen meyan balı, siyah renkli sert bir maddedir. Özellikle balgam sökücü, öksürük kesici, idrar arttırıcı olarak kullanılır.

✓ Meyan bitkisinin sadece tıp alanında değil, kozmetik ve metal endüstrisinde de kullanımı yaygındır.

✓ Tıp alanında son yıllarda diyabetik körlükte %10 oranında olumlu etkileri olduğu tesbit edilmiştir, AIDS hastalarında vücut direncini arttırır, tümör ve karaciğer zehirlenmelerinde kullanılır.

PAPATYA

✓ Gece altını ıslatan çocuklara suda kaynatılarak içirilir.

✓ Saç boyayıcı etkisi vardır.

✓ Sancı veya yara tedavisinde dışarıdan papatya lapası uygulanır. ✓ Şiş ve kızarmış hemoroitlerde lapa olarak kullanılır.

✓ Diş ağrılarında kaynatılmış papatya suyu ile gargara yapılır.

✓ Doğal idrar yolları antiseptiğidir ve çayı zayıflamak amacıyla da tüketilmektedir.

REZENE

✓ Gaz söktürücü, idrar arttırıcı özellikleri vardır.

✓ Göz zayıflığı, kansızlık ve dalak rahatsızlıklarında kullanılır.

✓ Süt arttırıcı etkileri vardır.

✓Ağır yemeklerden sonra içilen bir bardak ılık rezene çayı, sindirime yardım eder.

✓Vata beden tipine uygun bir bitkidir.

✓Toplar damarları büzücü etkisinden dolayı varis, flebit ve hemoroidde tedavi amaçlı olarak kullanılır. Hemoroidin kanama ve ağrısını keser.

✓ Kandaki yükselmiş üreyi azaltır.

✓ Kadınlardaki frijidite’de (cinsel yetersizlik) kullanılır.

SAFRAN

✓ Oldukça pahalı bir bitkidir.

✓ Halk arasında kalp çarpıntısını ortadan kaldırmak ve rahatlatıcı bir amaç için zerdelerde kullanılır.

✓ Kuvvet verici ve iştah açıcı olarak kuvvet macunlarının bileşimine girer.

✓ Adet söktürücü olarak bir miktar safran bir bardak suya konur ve günde iki fincan alınır.

✓ Modern tıpta tonik, aromatik afrodizyak, stimülan ve renk maddesi olarak kullanılır.

✓Arap ülkelerinde daha sık olmak üzere pilav yapılırken içine farklı bir renk ve lezzet vermesi için bir tutam safran kullanılır.

SARIMSAK

✓ Muhteşem bir bitkidir. Çok geniş kullanım alanları ve faydaları vardır. Detaylı tanıtımı rahatlıkla bir kitap olabilecek genişliktedir.

✓ Kulak, diş ve baş ağrılarında kullanılır.

✓ Sarımsak yağının banyosu romatizmaya iyi gelir.

✓ Kronik eklem ağrılarında; kol-bacak, el ve ayak uyuşmalarında aç karnına günde bir sarımsak alınmalıdır.

✓ Göz hastalıklarında ve arpacık durumlarında kullanımı vardır.

✓ Saç dökülmelerini önlemekte ve saçların güçlendirilmesinde kullanılır.

✓ Egzamada, sıtma tedavisinde, nezle, öksürük, göğsü yumuşatmak için, nefes darlığında, tüberküloz tedavisinde, yüksek tansiyonda, damar sertliklerinde el-ayak titremelerinde, hazımsızlıkta, bağırsak parazitlerinde özellikle oksiyür (enterobius vermi- cularis) tedavisinde kullanılır.

✓ İshalde, hemoroitlerde, sarılıkta, idrar tıkanıklıklarında, şeker hastalığında, abse oluşumlarında ve parmaklarda gelişen enfekte olmuş şişkinliklerde etkin olarak kullanımı vardır.

✓ Halk arasında geniş kullanımı olan sarımsağın kullanım şekillerinin bir çoğunu bugünkü modem tıp kabul etmektedir.

✓ Bakteriyel, fiıngal ve viral enfeksiyonlar için antimikrobik etkisi, arteriosklerozdaki mükemmel etkisi yanında yüksek kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürme yeteneği, antikarsinojenik etkileri, trombosit agregasyonunu durdurucu ve fibrinolizisi aktive edici etkileri bilimsel olarak ispatlanmış bulunmaktadır.

✓ Sarımsak tedavisinin kokusu dışında önemli bir kontrendikasyonu (yan etkisi) tespit edilmemiştir.

SİNAMEKİ

✓ Kabızlık tedavisinde kullanılır. Uzun süre kullanılması bağırsak tembelliği yapa
bilir.
✓ Sinameki, modern tıpta infuzyon ve lavman şeklinde uygulanır.

✓ Baş ağrısı, kaşıntı ve egzamada, romatizmal ağrılarda, cilt çatlaklarını iyileştirmede, balgam söktürücü olarak ve sıtma tedavilerinde kullanılır.

✓ Toksin atıcıdır.

TARÇIN

✓ Yaygın olarak sütlü tatlılar, salep ve bozada kullanılır.

✓ Halk arasında gaz, kabızlık ve karın ağrılarını giderici olarak kullanımı vardır. ✓ İştah açıcı şurupların karışımları içine girer.

✓ Kaslara ve sindirim kanalı hareketlerine uyarıcı bir etkiye sahiptir.

✓ Özellikle vata biraz da pitta dengeleyicisidir.

✓ Kadınlardaki adet düzensizliğini ortadan kaldırır. ✓ Vücutta su toplanmasını engeller.

✓ Bal ile macun yapılıp cilde sürüldüğünde lekeleri ve sivilceleri ortadan kaldırır.

YEŞİL ÇAY

✓ Antikanserojen, antioksidan etkinliği, serbest radikalleri nötralize etme özelliği vardır.

✓ Dolaşımın canlanmasını sağlayarak toksinin atılmasını kolaylaştırır.

✓ Rahatlatıcı, gevşetici, stres faktörlerinden arındırıcı etkinliği vardır.

✓Kolesterolü azaltır, damarları güçlendirici özelliği vardır.

✓Antienflamatuar etkinliği vardır ve Tiroidin fonksiyonlarını düzenler.

✓ Zihinsel ve bedensel performansı arttırır.

✓ İçerdiği florür sayesinde diş çürümelerini engeller.

✓ Yağların yakılmasını kolaylaştırır. Zayıflama diyetlerine bu özelliğinden dolayı ilave edilerek kullanılması sağlanılır.

ZENCEFİL

✓ Her üç beden tipi için, ama özellikle kaphalar için mükemmel bir bitkidir. Kaphaların daha bolca tüketmeleri gerekir.

✓ Sindirim ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde kullanılır. Özellikle sindirim sisteminin gücünü gösteren sindirim ateşinin (agni) kuvvetlenmesinde etkindir.

✓ Afrodizyak etkili zencefil acı bir tada sahiptir. Kabızlıklarda, dolaşım bozukluklarında, soğuk algınlığı ve şişmanlıkta kullanılır. Dokularda hücreler arası durmakta olan sıvının dışarı çıkmasını sağlayarak fizyolojinin dengelenmesini sağlar.

✓ Agni (sindirim ateşi) kuvvetlendirildikten sonra vücutta ama (toksin) birikimi de olmaz ve birikmiş olan toksinler de atılır. / Ülkemizde aktarlarda satılan zencefil doğu ve batı ülkelerinde çeşitli ilaç şekillerinde eczahanelerde satılmakta ve hekimler tarafından direkt olarak önerilmektedir.

✓ Isıtıcı özelliğe sahiptir. Ying yang dengesindeki yangı (bütün organizmanın enerjisi ve kan dolaşımının gücünü) arttırır.

✓ El ve ayak üşümeleri, vücudun periferinde olan kılcal damarlardaki kan dolaşımının yetersizliğinin sonucudur. Kan, normal özelliğini kaybetmiş çok ince damarlarda dolaşamaz hale gelmiştir. Bu kişilerde ayrıca unutkanlık da önemli bir sorun olarak vardır. Bu durumlarda kanı sulandırıcı özelliği zencefili çok ayrıcalıklı bir konuma yükseltir (aspirin benzeri etki). Ülkemizde aktarlarda satılan zencefil doğu ve batı ülkelerinde çeşitli ilaç şekillerinde eczahanelerde satılmakta ve hekimler tarafından direkt olarak önerilmektedir.

✓ Isıtıcı özelliğe sahiptir. Ying yang dengesindeki yangı (bütün organizmanın enerjisi ve kan dolaşımının gücünü) arttırır.

✓ El ve ayak üşümeleri, vücudun periferinde olan kılcal damarlardaki kan dolaşımının yetersizliğinin sonucudur. Kan, normal özelliğini kaybetmiş çok ince damarlarda dolaşamaz hale gelmiştir. Bu kişilerde ayrıca unutkanlık da önemli bir sorun olarak vardır. Bu durumlarda kanı sulandırıcı özelliği zencefili çok ayrıcalıklı bir konuma yükseltir (aspirin benzeri etki).

✓ Karaciğer ve kandaki kolesterolü azaltır. HDL (iyi huylu) kolesterolü yükseltip, LDL kolesterolü düşürerek kolesterol dengesini düzenler.

✓ Tansiyonu dengeler, yorgunluğu giderir, seyahatlerin yol açtığı sindirim sistemi bozukluklarında faydalıdır.

✓ Kanser tedavilerinde ilaçların yan etkisi olarak görülen bulantı ve kusma şikayetlerini gidermek amacıyla da kullanılır.

✓ Çin’de romatizmalı hastaların ağrılı bölgelerine ve akupunktur noktalarına zencefil solüsyonları enjekte edilir.

✓ Mensturasyonun düzenli ve ağrısız olmasında kullanılır.

ZERDEÇAL

✓ Vatayı arttırır, pitta ve kaphalar için yararlıdır. Acımsı ve ağzı buruşturucu bir tada sahiptir.

✓ Karaciğer tozu olarak da adlandırılan bu bitki; karaciğeri yenileyici, karaciğerde meydana gelmiş yağlanma, büyüme ve ödem gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırıcı, hepatit tiplerini tedavi edici ve kan temizleyici özelliklere sahiptir.

✓ Alerji, alerjik astım, egzama ve hemoroit gibi rahatsızlıklarda kullanılır.

✓ Barsaklardaki parazitleri düşürücü ve bozulmuş barsak florasını düzenleyici etkileri vardır.

✓ Akne tedavisinde ve cilt temizliğinde kullanılan bazı preparartların içinde yer alır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*